وزارت صحت عامه به مردم: عید قربان را در خانه تجلیل کنید

۸صبح، کابل: احمدجواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه، می‌گوید که افغانستان هم‌چنان با ویروس کرونا درگیر است و به این دلیل باید شهروندان کشور توصیه‌های بهداشتی را به هدف پیش‌گیری از شیوع بیش‌تر ویروس کرونا به صورت حداکثری رعایت کنند.

سرپرست وزارت صحت عامه روز چهارشنبه، هشتم اسد، در یک نشست خبری مشترک با امین‌الدین مظفری، معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف و محمدیعقوب حیدری، والی کابل از مردم خواست تا در روزهای عید قربان، ویروس کرونا را جدی بگیرند و توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

عثمانی افزود که بی‌اعتنایی مردم در عید فطر سبب گسترش ویروس کرونا شد و مردم باید در عید قربان این اشتباه را تکرار نکنند.

سرپرست وزارت صحت عامه از مردم خواست تا در روزهای عید چنان‌که پیش از این معمول بوده است، به خانه‌های نزدیکان‌شان نروند و با کهن‌سالان از طریق تلفن عید را مبارک بگویند تا از ابتلای آن‌ها به ویروس کرونا جلوگیری شود.

به گفته او، در روزهای عید مردم نباید دست بدهند و روبوسی کنند.

احمدجواد عثمانی به مردم توصیه کرد که پوشیدن ماسک، رعایت فاصله دو متری و شستن مکرر دست‌ها را فراموش نکنند.

سرپرست وزارت صحت عامه از شیوع بیماری تب‌ خون دهنده نیز ابراز نگرانی کرد و از مردم خواست که هنگام ذبح حیوانات به عنوان قربانی،  تدابیر صحی را به صورت جدی رعایت کنند.

در این نشست خبری امین‌الدین مظفری نیز از ملا امامان خواست تا نمازهای عید را در فضای باز برگزار کنند و در صورتی که مسجد فضای باز نداشته باشد، از جاده‌ها کار بگیرند.

او به ملا امامان توصیه کرد که خطبه‌های نماز را «مختصر» بیان کنند.

معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف گفت، کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شده و یا مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند، باید در نمازهای عید قربان شرکت نکنند.

او هم‌چنان از مردم خواست از احوال‌پرسی و مصافحه در روزهای عید خودداری کنند.

محمدیعقوب حیدری در این نشست خبری از مردم خواست که در روزهای عید از خانه بیرون نروند. والی کابل از جانب دیگر گفت که مردم توصیه‌های بهداشتی را به صورت جدی رعایت نکرده‌اند.

محمدیعقوب حیدری گفت افغانستان در امر مبارزه با ویروس کرونا کامیاب بوده است.

عین این سخنان را سرپرست وزارت صحت عامه نیز مطرح کرد.

تاکنون بیش از ۳۶ هزار نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. آمار رسمی وزارت صحت عامه شمار قربانیان این ویروس را بیش از یک هزار و ۲۰۰ نفر نشان می‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن