وزارت صحت‌عامه: رقم مبتلایان به مالاریا ۱۵ درصد کاهش یافته است

مسئولان وزارت صحت عامه از کاهش در رقم مبتلایان به بیماری مالاریا در سراسر کشور خبر می‌دهند. بر اساس آمار وزارت صحت عامه، با آن که رقم مبتلایان به بیماری مالاریا هنوز هم بلند است، اما در سال گذشته‌ی میلادی رقم افراد مصاب به این بیماری کاهش یافته است.

آمار وزارت صحت عامه نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ میلادی در کشور ۳۲۶ هزار و ۶۲۵ شخص به بیماری مالاریا مبتلا شده است؛ در حالی که رقم مبتلایان به این بیماری در سال ۲۰۱۶ میلادی ۳۸۴ هزار و ۹۴۳ نفر بوده است. این یعنی در سال گذشته‌ی میلادی حدود ۵۸ هزار نفر کمتر به این بیماری گرفتار شده‌اند. مقایسه‌ی این دو آمار نشان‌دهنده‌ی این است که در سال گذشته‌ی میلادی ۱۵ درصد در رقم مبتلایان به این بیماری کاهش آمده است.

با این حال مسئولان وزارت صحت عامه می‌گویند این مرض بیماری درمان است و بیشتر مبتلایان به این بیماری در مراکزی که از سوی وزارت صحت عامه در سراسر کشور ایجاد شده، تداوی شده‌اند. از سویی هم آمارهای وزارت صحت عامه نشان‌دهنده‌ی آن است که در رقم مرگ‌و‌میر مبتلایان این بیماری نیز کاهش رونما شده است. با آن که دو سال پیش ۴۷ نفر از مبتلایان این بیماری در سراسر کشور جان‌های‌شان را از دست داده بودند، اما در سال گذشته‌ی میلادی این رقم به ۱۰ مورد کاهش یافته است.

بیماری مالاریا چیست؟

مالاریا بیماری ساری، خطرناک اما قابل درمان و وقایه می‌باشد. این بیماری از بیمار به وسیله‌ی گزیدن پشه‌ی مخصوصی به نام «انافل» به افراد سالم انتقال می‌یابد. این بیماری بیشتر در مناطق گرم‌سیر و نیمه گرم‌سیر بروز می‌کند. آب‌های ایستاده، خندق‌ها، جویبارهایی که در آن آب به شکل بطی حرکت دارد، منابع عمده‌ی حشره‌ی انافل است. به باور پزشکان برای وقایع از این بیماری باید منابع تکثر پشه‌های انافل از بین برده شود. 

متخصصان تب، لرزه، عرق، احساس درد در قسمت‌های مختلف بدن، تهوع، تغییر رنگ پوست و کم‌اشتهایی را علایم شایع این بیماری می‌دانند. این بیماری نزد کودکان می‌تواند اسهالات را در پی داشته باشد، اما فرد بیمار تا ۱۴ روز از ابتلا شدن به این بیمار، علایم آن را حس نمی‌کند.

هرچند این بیماری به ۴ نوع است اما «فالسیپاروم» از شدیدترین نوع این بیماری است؛ زیرا به سرعت وارد خون شده، در نتیجه منجر به بروز گرفتاری‌های مغزی می‌شود. داکتر حمیده حمید، مدیر آموزشی و تحقیقاتی نهاد مبارزه با مالاریا وزارت صحت عامه می‌گوید: «خوشبختانه رویدادهای فالسیپاروم مالاریا در افغانستان نادر است» اما او تأکید کرد افرادی که علایم این بیماری را حس می‌کنند، باید هرچه زودتر به مراکز صحی مراجعه کنند. داکتران متخصص می‌گویند این بیماری را می‌توان در ظرف ۳ روز پس از تشخیص درمان کرد.

مسئولان نهاد مبارزه با مالاریا در وزارت صحت عامه می‌گویند، ولایت‌های ننگرهار، کنر، لغمان، خوست، نورستان و پکتیکا و همچنان ولسوالی سروبی کابل از محل‌هایی اند که در آن رویدادهای بیماری مالاریا بیشتر است.

این در حالی‌ است که کنترول بیماری مالاریا، توزیع پشه‌خانه‌ها در ولایت‌های گرم‌سیر، پاشیدن دوا و ارائه‌ی آگاهی عامه از وظایف عمده‌ی برنامه‌ی ملی کنترول مالاریا و لشمانیا در افغانستان است. این برنامه توسط وزارت صحت عامه راه انداخته شده است. مسئولان این نهاد می‌گویند به ولایت‌های که در معرض خطر بلند مالاریا قرار دارند، پشه‌خانه، دوا و بسته‌های تشخیصی این بیماری را به طور رایگان توزیع می‌کنند.

داکتر حمیده حمید، مدیر آموزشی و تحقیقاتی این نهاد می‌گوید: «ما شش ولایتی را که در خطر بلند ابتلا به بیماری مالاریا قرار دارند، نظر به نفوس آن ولایت برای هر دو نفر یک پشه‌خانه به شکل رایگان توزیع می‌کنیم.» به گفته‌ی مسئولان وزارت صحت عامه، در حال حاضر مراکز درمان مالاریا و لشمانیا در سراسر کشور موجود اند و بیماران این بخش می‌توانند به شکل رایگان در آن درمان شوند.

روز جهانی مالاریا

۲۵ اپریل، روز جهانی مبارزه با بیماری مالاریا است. این روز از سوی سازمان جهانی صحت به عنوان «روز مالاریا» نام‌گذاری شده است. از این روز همه‌ساله در تمام کشور‌های جهان تجلیل می‌شود. وزارت صحت عامه افغانستان نیز قرار است که از روز جهانی مبارزه با مالاریا تجلیل می‌کند.

آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که در سال (۲۰۱۷) در جهان حدود ۲۱۲ میلیون شخص به این بیماری مبتلا شده‌اند. حدود ۴۴۴ هزار و ۵ صد نفر به سبب همین بیماری در جهان جان باخته‌اند.

بر اساس آمار سازمان جهانی صحت ۹۰ درصد این رویدادها در کشورهای آفریقایی بوده و بیشتر میزان مرگ‌و‌میر نیز در کشورهای آفریقایی به ثبت رسیده است.

دیدگاه are closed.