وزارت صحت عامه: شفاخانه‌های خصوصی توانایی شناسایی کرونا را ندارند

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرد که شفاخانه‌های خصوصی ظرفیت و توانایی آزمایش تثبیت ویروس کرونا را ندارند.

عاشق خان سعادتی، رییس خدمات تشخیصیه وزارت صحت عامه، امروز چهارشنبه، بیستم حمل، در یک نشست گفت مطابق بررسی‌هایی که از سوی هیأت فنی این وزارت زیر نظارت سازمان صحی جهان از شفاخانه‌های خصوصی صورت گرفته است، هیچ یک از این شفاخانه‌ها توانایی و ظرفیت انجام آزمایش تثبیت ویروس کرونا را ندارد.

او گفت بررسی‌ها نشان می‌دهد که شفاخانه‌های خصوصی توانایی نمونه‌گیری، انتقال نمونه‌های مشکوک به کرونا، آزمایش و هدر کردن این نمونه‌ها را ندارند.

به گفته او، علاوه بر این شفاخانه‌های خصوصی ماشین مخصوص «پی‌سی‌آر» برای آزمایش نمونه‌های مشکوک به کرونا و کادر آموزش‌دیده را نیز ندارند.

در همین حال، وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه، در این نشست خبری گفت که وزیر صحت عامه تصمیم گرفته است که فعالیت شفاخانه خصوصی امیری کمپلکس را به صورت موقت متوقف کند.

حنیف‌الله حنیف، یک داکتر این شفاخانه چند روز پیش به دلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. شفاخانه امیری پیش از این تشخیص ویروس کرونا را در بدل سه هزار افغانی آغاز کرده بود.

طبق معلومات وزارت صحت عامه، این شفاخانه آزمایش کرونای حنیف‌الله را منفی تشخیص داده بود، اما مرکز تشخیص کرونای این وزارت آن را مثبت شناسایی کرده بود.

وحیدالله مایار گفت که در حال حاضر نتایج سمپل‌های تست کرونا از ۶.۲۵ درصد از پرسونل صحی این شفاخانه مثبت تشخیص شده و احتمال افزایش این آمار متصور است.

شمار  مجموعی افراد مبتلا به ویروس کرونا در کشور به ۴۴۴ نفر رسیده است.  از این میان ۱۴ نفر تاکنون درگذشته و ۳۱ نفر دیگر بهبود یافته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن