وزارت صحت عامه: هم‌اکنون ۹۰ درصد مردم به خدمات صحی دسترسی دارند

۸صبح، کابل: امروز دوازدهم دسامبر روز جهانی دسترسی به خدمات صحی است. وزارت صحت عامه با تجلیل از این روز می‌گوید که در حال حاضر ۹۰ درصد باشنده‌گان کشور به خدمات صحی دسترسی دارند. وزارت صحت عامه از این روز با شعار « تداوم و ادامه تعهد» تجلیل کرد.

دیوه صمد، معین پالیسی و پلان وزارت صحت‌عامه،  در این برنامه گفت که وزارت صحت عامه متعهد بر افزایش میزان دسترسی مردم به خدمات صحی می‌باشد. این مقام وزارت صحت عامه افزود که آن‌ها توانسته که دسترسی مردم به خدمات صحی را از نه درصد به ۹۰ درصد برسانند.

وزارت صحت عامه می‌گوید که در حال حاضر باشنده‌گان کشور قادر اند با پیمودن دو ساعت به شکل پیاده به یکی از مراکز صحی دسترسی داشته باشند.

 خانم صمد در ادامه تصریح کرد که در میزان مرگ و میر نوزدان نیز کاهش رونما شده و از ۱۶۵ به ۳۵ درصد در هر صدهزار تولد زنده رسیده است. همین‌طور به گفته وی، مرگ و میر مادران از ۱۶۰۰ به ۶۶۰ در هر صدهزار مورد کمتر شده است.

این مقام وزارت صحت عامه علاوه کرد:«پوشش صحی همه‌گانی یک تعهد برای دسترسی مردم به خدمات صحی با کیفیت می‌باشد. سال ۲۰۳۰ یک هدف تعیین شده برای پوشش صحی همه‌گانی در سراسر جهان می‌باشد.»

وزارت صحت عامه در حالی از دسترسی بیشتر مردم به خدمات صحی سخن می‌گوید که هنوزهم شکایت‌های از دور بودن مراکز صحی در روستاها و ولسوالی‌ها و ناکافی بودن دوا و وسایل درمانی در این مراکز وجود دارد. در کنار این به دلیل ارایه نشدن خدمات با کیفیت صحی، بسیاری از افغان‌ها مجبور می‌شوند که جهت درمان به بیرون از کشور سفر کنند.

در همین حال جاپ وان هیردن، نماینده دفتر کورداید، در برنامه تجلیل از روز جهانی دسترسی به خدمات صحی، از رهبران جهان خواست تا در راستای پوشش صحی همه‌گانی مطابق با هدف تعیین شده متعهد باشند.
از سویی هم سازمان ملل متحد همزمان با روز جهانی دسترسی به خدمات صحی از همه رهبران جهان خواسته که بودجه و سرمایه‌گذاری روی خدمات صحی را در کشورهای شان افزایش دهند.

شعار امسال روز جهانی دسترسی به خدمات صحی «عمل به تعهد» انتخاب شده است.

رقم مراکز صحی در کشور. منبع: اداره احصاییه و معلومات

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن