وزارت صحت عامه: ویروس کرونا وارد گردش اجتماعی شده است

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرد که ویروس کرونا در افغانستان وارد مرحله گردش اجتماعی شده است.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه، امروز چهارشنبه، ششم حمل، در یک نشست خبری گفت از ۳۲ نفری که تازه در هرات به ویروس کرونا مبتلا شناسایی شده‌اند، شماری از آن‌ها به ایران رفت‌وآمد نداشته‌اند. او هم‌چنان گفت که این افراد با کسانی که از ایران برگشته‌ بودند، نیز در تماس نبوده‌اند.

وحیدالله مایار ابتلای افرادی را که با مهاجران بازگشته از ایران در تماس نبوده‌‌اند، نشانه‌ی گردش اجتماعی ویروس کرونا در کشور عنوان کرد.

سخنگوی وزارت صحت عامه از جانب دیگر گفت که تاکنون ۷۹ نفر به ویروس در افغانستان مبتلا شده‌اند.

در این میان چهار سرباز مأموریت حمایت قاطع و یک کارمند افغان یکی از سفارت‌‌خانه‌ها در کابل شامل هستند.

تاکنون دو نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان جان باخته‌اند. قربانیان شامل یک مرد ۴۰ ساله باشنده بلخ و یک زن ۴۵ ساله باشنده هرات هستند.

عبدالحکیم تمنا، رییس صحت عامه هرات گفته است خانمی که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا مرده است، سابقه سفر به ایران را نداشته است.

برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا قیود روزگردی در ولایت‌های نیمروز و هرات وضع شده است.

وزارت صحت عامه پیش‌بینی می‌کند که ممکن حدود ۲۵ میلیون شهروند افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شوند که از این میان ۱۶ میلیون نفر آن «اعراض و علایم» ویروس کرونا را نشان خواهند داد.

طبق این پیش‌بینی، ۷۰۰ هزار نفر به شفاخانه‌ها برای درمان مراجمعه می‌کنند و بیش از ۲۲۰ هزار نفر نیاز به مراقبت جدی و عاجل دارند.

از این میان وزارت صحت عامه پیش‌بینی کرده است در صورتی که تدابیر احتیاطی و برنامه مقابله با ویروس کرونا به درستی انجام نشود، ممکن ۱۱۰ هزار نفر در اثر این بیماری بمیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن