وزارت صحت عامه: کرونا به زودی رفتنی نیست و باید برای «زنده‌گی با کرونا» برنامه‌ریزی کنید

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه می‌گوید که ویروس کرونا به این زودی رفتنی نیست و باید تمام شهروندان کشور و نهادهای دولتی برای «زنده‌گی با کرونا» برنامه‌ریزی کنند.

وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه، روز دوشنبه، بیست‌ودوم ثور، در یک نشست خبری، گفت بررسی‌ها و تحقیقات علمی نشان می‌‌دهد که ویروس کرونا به این زودی رفتنی نیست و باید برای زنده‌گی با کرونا آماده‌گی داشت.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه در این نشست گفت که برای جلوگیری از تأثیرات منفی و اجتماعی ویروس کرونا بر جامعه، باید «زنده‌گی به رغم کرونا» به یک نورم بدل شود.

وحید مجروح گفت که باید شرایط محیط تجارت، آموزش و کار پس از این قسمی فراهم شود که با وجود ویروس کرونا همه‌ی این امور ادامه داشته باشد.

مجروح از نهادهای آموزشی به صورت مشخص خواست که به صورت آرام‌آرام برای از سر گیری آموزش برنامه‌ریزی کنند و در آن تمام تدابیر صحی را در محیط آموزش در نظر بگیرند.

او اما تأکید که منظورش از فراهم کردن شرایط برای کار و آموزش، به هیچ وجه رفع قرنطین نیست.

به گفته او، باید این باور را که کرونا یک «مرحله اوج» دارد و به زودی تهدید ناشی از آن حل می‌شود، از میان برداشت و برای پیش‌گیری از شیوع ویروس کرونا هم‌چنان باید فاصله‌گیری اجتماعی رعایت شود.

او افزود تا ساخته نشدن واکسن، کرونا هم‌چنان باقی خواهد بود و همه شرایط لازمه‌های زنده‌گی با کرونا باید رعایت شود.

معین وزارت صحت عامه از جانب دیگر گفت که کلید نجات افغانستان از شیوع ویروس کرونا به دست هر شهروند است. فاصله‌گیری اجتماعی، رعایت تدابیر بهداشتی و در صورت نیاز در خانه‌ ماندن، به عنوان سه شیوه‌ای است که معین وزارت صحت عامه رعایت آن را کلید جلوگیری از شیوع ویروس کرونا عنوان می‌کند.

این همه در حالی است که وزارت صحت عامه در یک شبانه‌روز گذشته ۲۸۵ مورد تازه ابتلا به ویروس کرونا را شناسایی کرده است. با ثبت این رقم شمار مجموعی ویروس کرونا به چهار هزار و ۶۸۷ نفر رسیده است. کابل بیش‌ترین رقم مبتلایان را دارد.

تاکنون ۱۲۲ نفر از بیماران کووید -۱۹ در کشور جان باخته و ۵۷۴ نفر دیگر بهبود یافته‌اند.

دکمه بازگشت به بالا