وزارت صحت عامه: حدود ۶۰ هزار تن به بیماری زردی مبتلا اند

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه از روز جهانی زردی در کابل تجلیل کرد. فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه که روز دوشنبه (۸ اسد) در این برنامه صحبت می‌کرد، زردی را  یک «بیماری خاموش و خطرناک» خواند و گفت که این بیماری در میان باشندگان کشور در حال افزایش است.

وزیر صحت عامه گفت: «در افغانستان از میان ۱۲ میلیون تنی که خون‌شان معاینه شده است، حدود ۴۰ هزار تن به زردی سیاه یا نوع B و ۱۸ هزار تن به زردی سفید یا نوع C مبتلا هستند.»

وزیر صحت عامه در ادامه گفت که سازمان صحی جهان و سازمان ملل متحد تلاش دارند تا  انواع بیماری زردی را تا سال ۲۰۳۰ محدود سازند. به گفته‌ی وی، وزارت صحت عامه نیز تلاش می‌کند تا شیوع این بیماری را تا زمان نام‌برد در کشور به کم‌ترین حدش برساند.

آن طوری که مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند، این وزارت در حال حاضر خدمات وقایوی بیماری زردی را در ۱۶ ولایت بزرگ کشور عرضه می‌کند. به گفته‌ی این وزارت در سال ۱۳۹۶ در حدود پنج‌هزار تن واکسین زردی نوع B  شده‌اند و قرار است امسال هم در حدود شش‌هزار تن از این خدمات را دریافت کنند.

مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند که آن‌ها برای نخستین بار درمان بیماری زردی نوع C  را برای   بیست‌هزار بیمار در کشور آغاز کرده است.

گفتنی است که این بیماری سالانه در جهان جان یک و نیم میلیون انسان را می‌گیرد. شمار مبتلایان زردی به  ۳۰۰ میلیون تن در جهان می‌رسد. به همین دلیل سازمان صحی جهان در سال ۲۰۱۰، ۲۸ جولای را به نام  روز جهانی زردی نام‌گذاری کرده است. 

امسال از روز جهانی زردی با شعار «خون خود را برای زردی معاینه کنید» در سراسر جهان بزرگداشته شد.

دیدگاه are closed.