وزارت معادن به شرکت‌های قراردادی: شراکت مقامات حکومتی را انکار کنید، بلک‌‎لیست می‌شوید

۸صبح، کابل: وزارت معادن و پترولیم به شرکت‌های قراردادی در بخش معادن که شراکت‌شان با مقامات بلندپایه دولتی را کتمان می‌کنند، هشدار داد.

نرگس نهان، سرپرست وزارت معادن و پترولیم، روز یک‌شنبه چهارم قوس، در مراسم گشایش «سیستم اطلاعات الکترونیکی» این وزارت در کابل گفت: «شرکت‌های قراردادی معادن که شرکای شان اراکین بلندپایه حکومتی، اعضای مجلس نماینده‌گان و سیاسیون کشور هستند و از شرکای‌شان انکار می‌کنند شامل بلک‌لیست شده و جواز کارشان از سوی وزارت معادن و پترولیم فسخ می‌شود.»

 وزارت معادن و پترولیم برای تأمین شفافیت، حساب‌دهی، سرعت و بهبود کار معادن، سیستم اطلاعات الکترونیکی را ایجاد کرده است.

خانم نهان گفت که در این سیستم تمام اطلاعات مربوط به سکتور معادن که شاخص‌های دقیق اطلاعاتی مربوط به شرکت‌های قراردادی را نیز شامل می‌شود درج شده و در دسترس تمام شهروندان قرار گرفته است.

وی تفکیک گزارش‌ها و اطلاعات درست از نادرست که شرکت‌های قراردادی و استخراج‌کننده معادن در اختیار وزارت معادن، وزارت مالیه و گمرکات قرار می‌دهند را از عمده‌ترین شاخصه‌های این سیستم دانست و گفت که از تقلب شرکت‌ها در این سیستم الکترونیکی جلوگیری خواهد شد.

سرپرست وزارت معادن و پترولیم هم‌چنان گفت‌ که این سیستم زمینه‌ دسترسی مردم، نماینده‌گان دولت و پولیس را به معلومات قراردادها، شرکت‌های قراردادی، فعالیت و ساحه معدن‌کاری فراهم می‌کند و نیز از بهر قانونی و غیرقانونی بودن فعالیت‌های معدن‌کاری اطمینان می‌دهد.

مسوولان وزارت معادن و پترولیم انتظار دارند با استفاده از سیستم انتقال اطلاعات الکترونیکی یا (Transparency Portal)  بتوانند معلومات در مورد معدن‌کاری را با مردم شریک کنند و نیز در زمینه تشویق سرمایه‌گذاران در بخش معادن در کشور، فعالیت کنند.

دکمه بازگشت به بالا