وزارت امور داخله: با اخلال‌گران نظم عامه برخورد جدی‌ می‌کنیم

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله دستور برخورد با اخلال‌گران نظم عامه در سطح کشور را صادر کرده و می‌گوید، با افرادی که فیرهای هوایی کرده یا از مواد منفجره‌، از جمله پتاقی، استفاده می‌کنند، مدارا نخواهد شد.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله روز شنبه، سوم جوزا در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که پولیس شب گذشته حدود ۲۰۰ اخلال‌گر نظم عامه را در سطح شهر کابل بازداشت کرده و از آنان در مورد اخلال نکردن نظم عامه تعهد گرفته است.

به گفته وی، این روند در سایر ولایت‌ها نیز ادامه دارد و پولیس پس از این با استفاده‌ کننده‌گان مواد منفجره برخورد جدی‌ خواهد کرد.

در همین حال، سخنگوی وزارت امور داخله وارد کننده‌گان مواد منفجره را نیز مقصر دانسته و تصریح کرد که اخلال روان شهروندان نیز ترور شمرده می‌شود و پذیرفتنی نیست.

نظم شهر کابل شب گذشته با صداهای فیرهای هوایی و انفجار پتاقی اخلال شده بود که واکنش شدید شماری از شهریان را در پی داشت.

هم‌زمان با این، وزارت امور داخله از کاهش جرایم جنایی در جریان سه ماه اخیر در کشور خبر می‌دهد. به گفته طارق آرین، این وزارت در جریان سه ماه اخیر یک هزار و ۳۳۷ مورد جرمی و بازداشتی کم‌تری در مقایسه با سال گذشته داشته که نشا‌ن‌دهنده کاهش جرایم جنایی است.

با این حال، وی افزود که حملات گروه طالبان بر مردم عادی و تاسیسات عامه هم‌چنان ادامه یافته است. سخنگوی وزارت امور داخله گفت که گروه طالبان در جریان روزهای پس از پایان هفته کاهش خشونت‌ها، ۵۲۳ غیرنظامی را کشته و یک هزار و ۱۴۴ تن دیگر را زخمی کرده‌اند.

وی هم‌چنان تصریح کرد که این گروه ۱۱۰ پروژه زیربنایی و تاسیسات عامه را در ۱۴ ولایت تخریب کرده‌اند. بر اساس معلومات وزارت امور داخله، پروژه‌های تخریب شده ۴۱ باب مکتب، شش باب شفاخانه، ۴۰ پل و پلچک، ۱۵ پایه برق، پنج پایه مخابراتی و چند مسجد را شامل است.

طالبان اما تاکنون در این مورد واکنش نشان نداده‌اند. این گروه پیش از این وارد کردن تلفات بر افراد ملکی را رد کرده‌ بودند. مسوولان در شورای امنیت ملی پیش‌تر گفته بودند که ۱۴۶ غیرنظامی در جریان حملات طالبان در ماه رمضان کشته شده و ۴۳۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن