وزارت‌های داخله و دفاع سقوط ولسوالی بالامرغاب را تکذیب کردند

۸صبح، کابل: به دنبال نشر گزارش‌ها مبنی بر سقوط مرکز ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس به دست گروه طالبان، وزارت‌های داخله و دفاع ملی اعلام کرده‌اند که خبر سقوط این ولسوالی صحت ندارد.

در یک توییت منتشر‌شده از سوی وزارت امور داخله آمده است: «نیروهای کمکی با وارد کردن تلفات سنگین به دشمن، محاصره قوماندانی امنیه و تعدادی از پوسته‌های کلیدی اطراف ولسوالی را شکسته‌اند.» این وزارت هم‌چنان گفته است که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به عملیات تصفیه‌ای‌شان علیه گروه طالبان ادامه می‌دهند. وزارت دفاع ملی نیز اعلام کرده است که هواپیماهای بمب‌افگن مواضع گروه طالبان را بمباران می‌کنند و نبرد به شدت ادامه دارد.

این در حالی است که شماری از مسوولان محلی بادغیس گفته بودند که فرماندهی پولیس ولسوالی بالامرغاب، جایی‌ که طی ۳ روز گذشته دست‌کم ۳۵۰ نیروی امنیتی محاصره‌شده با طالبان درگیر بودند، ظهر روز شنبه به دست طالبان سقوط کرده است.

شب گذشته نیز ولسوالی آب‌کمری ولایت بادغیس برای ساعاتی به دست طالبان افتاده بود.

فرماندهی پولیس بالامرغاب در نزدیکی دفتر ولسوالی و در حاشیه بازار بالامرغاب قرار دارد. طالبان اکثر مناطق ولسوالی بالامرغاب به جز یک کندک نیروهای ارتش در نزدیکی رودخانه بالامرغاب را به تصرف خود در‌آورده‌اند.

عبدالعزیز بیک، رییس شورای ولایتی بادغیس، می‌گوید که ده‌ها نیروی امنیتی که در محاصره طالبان گیر مانده بودند، به سمت یک کندک نیروهای ارتش رفتند و بیم آن می‌رود که شماری از آنان حین فرار به سمت این پایگاه، جان‌های خود را از دست داده باشند.

محمد‌ناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس، در گفت‌وگو با خبرنگار ۸صبح در غرب افغانستان تأیید کرده است که فرماندهی پولیس بالامرغاب و تعمیرهای اداری این ولسوالی به دست طالبان افتاده است. آقای نظری می‌گوید که یک کندک نیروهای ارتش در نزدیکی رودخانه بالامرغاب به دست نیروهای امنیتی است.

هم‌زمان، یک مشاور والی بادغیس به ۸صبح گفته است که معاون وزارت دفاع، والی بادغیس و شماری از منسوبان نظامی غرب افغانستان، دقایقی پس از سقوط فرماندهی پولیس برای بازپس‌گیری مرکز ولسوالی بالامرغاب به مناطق جنگ‌زده رفته‌اند.

در عین حال، عبدالعزیز بیک، رییس شورای ولایتی بادغیس، تأیید می‌کند که حضور ۱۰۰ کماندوی تازه‌نفس ارتش برای جلوگیری از سقوط فرماندهی پولیس بالامرغاب بی‌نتیجه بوده است. آقای بیک می‌افزاید که جنگ بالامرغاب به درستی مدیریت نشده است.

مرکز ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس از شام چهارشنبه هفته گذشته محل یورش طالبان بوده است. در پی درخواست پی‌هم سربازانی که در محاصره قرار داشتند، نزدیک به ۱۰۰ کماندوی ارتش ظهر جمعه به محل درگیری رسیدند.

برخی از گزارش‌ها می‌رساند که طالبان با نیرویی بالغ بر ۱۵۰۰ نفر بر مرکز ولسوالی بالامرغاب حمله کرده‌اند. آن‌گونه که مسوولان شورای ولایتی بادغیس می‌گویند، حضور ۱۰۰ کماندوی ارتش برای جلوگیری از سقوط بالامرغاب کارساز نبوده است.

در همین حال، گروه طالبان شام دیروز حملات تازه‌ای را بر مرکز ولسوالی آب‌کمری بادغیس در ۲۵ کیلومتری شهر قلعه‌نو، مرکز این ولایت، آغاز کردند. محمد‌ناصر نظری، عضو شورای ولایتی بادغیس، تأیید می‌کند که این ولسوالی شب گذشته به دست طالبان سقوط کرد، اما طالبان صبح امروز مرکز این ولسوالی را ترک کردند.

آن‌گونه که باشنده‌گان ولسوالی آب‌کمری می‌گویند، طالبان مهمات و سلاح‌های موجود در ولسوالی آب‌کمری را با خود برده‌اند.

بادغیس در شمال‌غرب افغانستان پیش از این یکی از ولایت‌های نسبتاً ناامن کشور به شمار می‌رفت. بادغیس اما طی یک ‌سال گذشته شاهد نبردهای خونینی بوده است که حالا این ولایت را به یکی از ناامن‎ترین ولایت‌های افغانستان تبدیل کرده است.

دکمه بازگشت به بالا