اعتراض وزارت اطلاعات و فرهنگ: افغانستان مالک اصلی هنر مینیاتوری و خطاطی است

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات و فرهنگ در واکنش به اقدام ایران و ترکیه مبنی بر ثبت هنر و مینیاتوری و خطاطی در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، می‌گوید که این سازمان باید به افغانستان به عنوان زادگاه و خاستگاه اصلی این هنرها توجه کرده و ایران و ترکیه نیز به آن احترام بگذارند.

محمدطاهر زهیر، سرپرست و زارت اطلاعات و فرهنگ روز چهارشنبه، بیست‌وپنجم سرطان در یک نشست خبری با ابراز نگرانی از اقدامات اخیر ایران و ترکیه، گفت که افغانستان مالکیت هنرهای مینیاتوری و خطاطی را دارد و دو کشور باید به این جایگاه احترام کنند.

وی افزود که کمال‌الدین بهزاد، سلطان‌حسین بایقرا و امیر علی‌شیرخان نوایی از بنیان‌گذاران این هنرها بوده و در صورت ادعای مالکیت این دو کشور، منابع و متون تاریخی جایگاه کمال‌الدین بهزاد را به عنوان بنیان‌گذار مینیاتوری اسلامی، نقاشی و رنگ‌آمیزی اثبات می‌کند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ تصریح کرد که ایران و ترکیه می‌توانند با قبول افغانستان به عنوان مالک هنرهای مینیاتوری و خطاطی، نام‌های شان را همانند «شریک» در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» درج کنند.

آقای زهیر افزود که منار جام و وادی بامیان به عنوان دو «میراث ملموس» و «منظره فرهنگی» ثبت یونسکو شده است.

به گفته سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، باغ بابر و مسجد جامع هرات نیز به عنوان دو میراث دیگر در جریان ثبت میراث‌های جهانی بوده و رباب‌سازی، کندن‌کاری نورستانی و کلاسیک روی چوب و خط نستعلیق آن مستندسازی شده است.

این در حالی است که برخی از فرهنگیان در هرات روز دوشنبه، بیست‌ودوم سرطان حکومت را به بی‌توجهی در این رستا متهم کرده و گفته بودند که در صورت ادامه آن، هنرهای مینیاتوری و خطاطی در سازمان یونسکو به نام ایران و ترکیه ثبت خواهد شد.

پیش‌تر، خبرهای مبنی بر اقدام ایران و ترکیه برای ثبت هنرهای مینیاتوری و خطاطی در یونسکو نشر شده بود.

گفتنی است که این دو کشور پیش از این نیز توافق کرده بودند که مثنوی معنوی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی را به عنوان «میراث مشترک فرهنگی» در سازمان یونسکو ثبت کنند.

این موضوع اما واکنش‌های گسترده‌ شهروندان افغان را در پی داشت و سبب شد که حکومت از یونسکو بخواهد تا در این مورد دقت کند.

مقامات ایرانی پس از آن تایید کردند که در صورت ثبت مولانا به عنوان میراث مشترک، افغانستان به عنوان زادگاه، ایران به عنوان دارنده قدیمی‌ترین نسخه مثنوی و ترکیه به عنوان محل دفن مولانا، در این مورد سهیم خواهند بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن