وزارت صنعت و تجارت: ارزش صادرات کشور در سال آینده به ۱.۵ میلیارد دالر خواهد رسید

۸صبح، کابل: وزارت صنعت و تجارت می‌گوید روی طرحی کار می‌کند که با اجرای آن صادرات کشور در سال آینده به ارزش حدود نیم میلیارد دالر افزایش پیدا کند.

عبدالکریم ملک‌یار، معین تجارت این وزارت، روز شنبه، سوم حوت، در یک نشست خبری گفت که میزان صادرات کشور در سال مالی ۱۳۹۸ به یک میلیارد دالر رسیده بود و تلاش بر این است که این رقم در سال ۱۳۹۹ به ۱.۵ میلیارد و سال ۱۴۰۰ خورشیدی به دو میلیارد دالر افزایش پیدا کند.

به گفته او، از آغاز فعالیت برنامه دهلیز هوایی تا اکنون نزدیک به ۱۲هزار تُن کالا به ارزش ۲۸۰ میلیون دالر، طی بیش از یک هزار پرواز، به نقاط مختلف جهان صادر شده است.

او تصریح کرد که بازرگانان کشور می‌توانند در حال حاضر کالاهای‌شان را از طریق راه زمینی لاجورد، به ترکیه و اروپا، از بندر آبی چابهار به هند و از طریق خط آهن، از بندر حیرتان به چین صادر کنند.

ملک‌یار هم‌چنان گفت که برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها و بالا بردن تولیدات به توزیع زمین در پارک‌های صنعتی اولویت داده شده و در این زمینه پیش‌رفت‌های مهم صورت گرفته است.

از جانب دیگر، معین وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که قرار است رشد اقتصادی افغانستان در سال روان مالی خورشیدی به ۳ درصد افزایش پیدا کند.

طبق معلومات وزارت صنعت و تجارت، دو سال پیش رشد اقتصادی افغانستان ۲.۷ درصد بود و سال گذشته مالی به ۲.۹ درصد رسیده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن