سرپرست وزارت تحصیلات عالی: دانشجویان دانشگاه‌های خصوصی از بورسیه‌های دولتی بهره‌مند می‌شوند

۸صبح، کابل: مسوولان وزارت تحصیلات عالی می‌گویند که میان مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی از لحاظ کیفی تفاوت‌هایی وجود دارد که باید از میان برداشته شود. به گفته او این وزارت لایحه‌هایی را روی دست دارد که بر اساس آن مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی از بورسیه‌های دولتی بهره‌مند خواهند شد.

عبدالتواب بالاکرزی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی، که در جشن فراغت بیش از ۲۰۰ تن از دانشجویان دانشگاه علوم طبی کابل سخنرانی می‌کرد، از تلاش این وزارت برای «تعادل کیفی» میان مؤسسات تحصیلات عالی دولتی و خصوصی یادآوری کرد.

به گفته او ۱۳۱ نهاد آموزشی عالی خصوصی در سرتاسر افغانستان فعالیت می‌کنند. سرپرست وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت که این نهادها به ویژه در قسمت داشتن کدرهای مجرب باید تلاش بیش‌تری به خرج دهند.

به گفته سرپرست وزارت تحصیلات عالی همین اکنون لایحه‌ها و مقرره‌هایی که منجر به یک‌سان‌سازی کیفیت دانشگاه‌های دولتی و خصوصی می‌شود، در حال آماده شدن است.

آقای بالاکرزی در حالی از افزایش تلاش‌ها برای بالا رفتن سطح کیفی دانشگاه‌های خصوصی خبر می‌دهد که به تازه‌گی وزارت تحصیلات عالی بر اساس ارزیابی‌های تضمین کیفیت، به شش دانشگاه (دانشگاه‌ طبی کابل و دانشگاه‌های قندهار، کاتب، امریکایی افغانستان و کاردان) اعتبارنامه داد.

آن‌گونه که مسوولان این وزارت می‌گویند قرار است از سال آینده «رنکینگ» یا رده‌بندی دانشگاه‌ها نیز آغاز شود تا رقابت‌ها بین دانشگاه بیش‌تر گردد.

آقای بالاکرزی به دانشجویان وعده سپرد که با نهایی شدن مقرره‌ها و لایحه‌های جدید، بورسیه‌های دولتی دیگر به تنهایی در انحصار مؤسسات تحصیلات عالی دولتی نخواهد بود.

در تازه‌ترین مورد، دولت هندوستان وعده سپرده است که هزار بورسیه در مقاطع مختلف تحصیلی را برای سال تحصیلی ۱۳۹۹ خورشیدی در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

 

دانشگاه‌های دولتی در همه ولایت‌ها

آقای بالاکرزی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی می‌گوید که با افتتاح دانشگاه نورستان، موجودیت دانشگاه‌های دولتی در سطح ۳۴ ولایت تکمیل می‌شود. به گفته او نورستان در سال ۱۳۹۹ صاحب دانشگاه خواهد شد.

وزیر تحصیلات عالی می‌گوید که ۳۸ دانشگاه دولتی در حال حاضر در ۳۳ ولایت فعال‌اند.

به گفته سرپرست وزارت تحصیلات عالی انکشاف سیستم تحصیلات الکترونیک نیز از دیگر برنامه‌های این وزارت است که منجر به انکشاف نظام آموزشی افغانستان خواهد شد.

او می‌گوید که سرعت پیش‌رفت تکنولوژی، وزارت تحصیلات عالی افغانستان را واداشته تا تحصیلات الکترونیک را به عنوان یک اولویت در برنامه‌هایش برای آینده نزدیک قرار دهد.

او هم‌چنان نبود شفاخانه‌های کمکی برای دانشجویان دانشکده‌های طب را یکی از مشکلات اساسی عنوان کرد که به گفته او تلاش برای از میان برداشتن این مشکل نیز آغاز شده است.

 

معین امور محصلان: فساد اداری و اخلاقی باید از بین برود

در همین حال بری صدیقی، معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی، به صورت تلویحی به موجودیت فساد اداری و اخلاقی در مؤسسات تحصیلات عالی دولتی در افغانستان اشاره کرد.

آقای صدیقی گفت که این وزارت تلاش می‌کند تا فساد اخلاقی و اداری در دانشگاه‌ها را به حداقل برساند.

چندی پیش شماری از رسانه‌ها در کشور از موجودیت فساد اخلاقی در دانشگاه‌های افغانستان خبر دادند.

این نخستین باری است که یک مسوول وزارت تحصیلات عالی به صورت تلویحی علاوه بر فساد اداری، موجودیت فساد اخلاقی در دانشگاه‌ها را نیز تایید می‌کند. در گزارش‌های رسانه‌ای که حدود دو هفته پیش نشر شد، آمده بود که شماری از استادان دانشگاه از دانشجویان «در بدل نمره، تقاضای سکس» می‌کنند.

آقای صدیقی گفت که وزارت تحصیلات عالی برای بهتر شدن وضعیت، تلاش می‌کند.

 

دانشجویان: ما نباید بی‌کار بمانیم

بیش از ۲۰۰ دانشجوی طب دانشگاه علوم طبی کابل در حالی فارغ‌التحصیل شدند که نبود کیفیت در شفاخانه‌ها و بی‌اعتماد مردم به پزشکان در افغانستان سالانه هزاران بیمار را به خارج از مرزهای افغانستان سوق می‌دهد.

شماری از دانشجویان دانشگاه طبی کابل (بو علی‌سینا) که به تازه‌گی جشن فراغت‌شان را برگزار کردند، می‌گویند که نبود مارکت کار از مشکلات اصلی به ویژه پس از فراغت از دانشگاه برای نسل جوان در افغانستان است.

نماینده دانشجویان دانشگاه طبی کابل در این برنامه حکومت را متهم به بی‌تفاوتی برای پیدا کردن کار برای فارغ‌التحصیلان کرد.

آقای ستانکزی گفت که سال‌ها زحمت دانشجویان هر از گاهی، حاصلی جز بی‌کاری برای تازه‌فارغان ندارد.

شمار دیگری از دانشجویان از حکومت می‌خواهند تا زمینه تهیه بورسیه‌ را برای فارغان طب آماده سازد.

به گفته دانشجویان دانشگاه طبی کابل، افزایش تجربه دانشجویان به «ایجاد فضای مطمین‌تر طبی» کمک خواهد کرد و جلو خروج بی‌رویه پول از کشور و سرگردانی بیماران به خارج از کشور را خواهد گرفت.

پس از بدل شدن دانشگاه طبی کابل به دانشگاه علوم طبی، این سومین دور است که شماری از دانشجویان از آن فارغ می‌شوند.

دانشگاه امروزی طبی کابل در سال ۱۹۳۲ و در سطح پوهنزی/دانشکده طب به عنوان اولین مؤسسه تحصیلات عالی افغانستان تاسیس شد.

 در سال ۱۹۸۰ دانشکده‌های استوماتولوژی و طب اطفال به این مؤسسه اضافه شد و نام آن به انستیتوت دولتی طب کابل تغییر کرد.

در سال ۲۰۰۴ اما رسماً به دانشگاه طبی کابل ارتقا کرد و اما یک‌سال بعد و در سال ۲۰۰۵ دانشکده طب اطفال در این دانشگاه منحل و به جای آن دانشکده پرستاری (نرسنگ) تاسیس شد.

سپس در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به ترتیب دانشکده‌های صحت عامه و متمم صحی در این دانشگاه ایجاد شد و در سال ۲۰۱۵ صاحب «کمیونتی کالج» گردید. در نهایت در سال ۲۰۱۶ دانشگاه طبی کابل به دانشگاه علوم طبی کابل ارتقا کرد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن