هشدار وزارت صحت از شیوع گونه جدید کرونا؛ تست مسافرانی که به افغانستان می‌آیند، حتمی است

۸صبح، کابل: وزارت صحت‌ عامه از شیوع نوع جهش‌یافته ویروس کرونا در کشور ابراز نگرانی کرد و از شهروندان خواست تا سفرهای‌شان به خارج را محدود کنند.

احمدجواد عثمانی، وزیر صحت عامه کشور، روز پنج‌شنبه، یازدهم جدی، در یک نشست خبری در کابل گفت که نوع جدید ویروس کرونا در کشورهای همسایه افغانستان مشاهده شده و احتمال شیوع آن در افغانستان نیز وجود دارد.

او افزود که برای جلوگیری از شیوع این ویروس، شهروندان کشور باید سفرهای‌شان به این کشورها را محدود کنند. او از مردم خواست که به مدت چهار هفته به این کشورها سفر نکنند.

هم‌چنان وزارت صحت عامه انجام آزمایش برای مسافرانی که به افغانستان سفر می‌کنند را اجباری ساخته است.  عثمانی گفت: «زمانی‌که مسافران به طرف افغانستان می‌آیند، بدون تست اجازه سفر داده نشود. عین شکل کسانی که از افغانستان به خارج سفر می‌کنند، تست کرونا را داشته باشند.»

از سوی دیگر وزیر صحت عامه می‌گوید که این وزارت توانایی تعیین نوعیت ویروس کرونا را ندارد. با این حال وی خاطرنشان کرد که در تلاش‌اند تا زمینه تشخیص این ویروس را در داخل کشور مهیا کنند.

احمدجواد عثمانی، وزیر صحت عامه اما وضعیت کنونی را قناعت‌بخش دانست و گفت که در هفته‌های اخیر ویروس کرونا سیر صعودی نداشته و ثابت بوده است.

او افزود که موج دوم ویروس کرونا نسبت به موج اول طولانی‌تر است و این وزارت برای مقابله با آن آماده‌گی دارد.

عثمانی گفت که برای مبارزه با موج دوم ویروس کرونا پنج کمیته در بخش‌های معالجه، لابراتوار، واقعه‌یابی، تداوی و مراقبت مریضان در خانه است.

به گفته وی، این کمیته‌ها به شکل منظم کار می‌کنند تا موج دوم ویروس کرونا را مهار کنند.

وزیر صحت عامه از شهروندان خواست که توصیه‌های صحی را مراعات کنند و از اشتراک در تجمعات جلوگیری کنند.

گفتنی است که نوع جدید ویروس کرونا در انگلستان شناخته شد. اکنون این ویروس در کشورهای پاکستان و هند نیز شیوع یافته است.

دکمه بازگشت به بالا