وزارت صحت: محصولی که از سوی الکوزی ادعا می‌شود واکسین کرونا است، از مواد مخدر تهیه شده است

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه اعلام کرد محصولی که از سوی حکیم الکوزی به مردم به عنوان واکسین کرونا عرضه می‌شود، در لابراتوار مرکزی این وزارت بررسی و ترکیبات آن شناسایی شده است. وحید مجروح، معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه روز چهارشنبه، چهاردهم جوزا، در یک نشست خبری گفت که محصول ساخت الکوزی از انواع مواد مخدر از جمله «مورفین و تریاک» تهیه شده است.

مجروح افزود که برخی از گیاهان نیز در ترکیب این محصول شامل است، اما بیش‌تر ترکیبات مواد مخدر در آن مشاهده شده است.

مقامات صحی گفته‌اند که این محصول هیچ‌گونه موثریت در درمان بیماران کووید – ۱۹ ندارد و به عنوان مسکن موقتی عمل می‌کند و ممکن سبب اعتیاد شود.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه در این نشست خبری گفت که گزارش مفصل یافته‌های لابراتوار مرکزی وزارت صحت عامه به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد.

وحید مجروج خاطرنشان کرد که هم‌زمان با شناسایی ترکیبات «واکسین» مورد ادعای الکوزی، کمیته ساینس وزارت صحت عامه توصیه نامه‌‌ای را به آدرس حکیم الکوزی و همراهانش و دولت افغانستان نوشته است تا اقدامات توصیه شده از سوی وزارت صحت عامه را  در این مورد اجرایی کنند.

شخصی به نام حکیم الکوزی از چند روز به این سو در مرکز صحی سبحان در شهر کابل ادعای ساخت واکسین کرونا را مطرح کرده است.

این مرکزی صحی که وزارت صحت عامه گفته است جواز رسمی فعالیت ندارد، در چند روز گذشته شاهد حضور گسترده مردم برای گرفتن «واکسین» ساخت الکوزی بوده است.

حکیم الکوزی مدعی است که داروی ساخت او بیماران کووید – ۱۹ را درمان می‌کند و تاکنون بر چندین هزار نفر تطبیق شده و نتیجه‌بخش نیز بوده است.

او هم‌چنان وزارت صحت عامه را به چالش کشیده است که داروی ساخت او را روی بیماران کووید – ۱۹ در شفاخانه افغان – جان آزمایش کنند تا موثریت آن ثابت شود.

معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه اما افزود که بیماران کووید – ۱۹ در شفاخانه افغان – جاچان «افراد محکوم به مرگ و حیوانات آزمایشگاهی نیستند» که اجازه داده شود، داروی ترکیب شده از مواد مخدر روی آن‌ها آزمایش شود.

او تأکید کرد که وزارت صحت عامه به هیچ وجه دچار این خطای اخلاقی نخواهد شد و به کسی نیز اجازه نمی‌دهد تا این دارو را روی بیماران تطبیق کند و حیات آن‌ها را به خطر بیاندازد.

به گفته مجروح، ساخت ویروس کرونا و آزمایش یک داروی جدید تابع اصول علمی و اخلاقی است.

در عین حال، عبدالمنان شیوای شرق، معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست خبری گفت که برخورد با صحت یک امر «فنی و علمی» است و نمی‌شود با داروی ترکیب شده از مواد مخدر با حیات بیماران بازی کرد.

شیوای شرق از این که مردم از اقشار مختلف برای گرفتن «یک قطره مواد مخدر» صف می‌کشند، ابراز تأسف کرد و خواهان توجه جدی به توصیه‌های وزارت صحت عامه در این مورد شد.

معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ تطبیق این دارو بر بیماران را خلاف اصول حقوق بشری و اخلاقی خواند.

او تأکید کرد که چنین برخوردهایی باید مهار شود و برخورد غیراخلاقی با صحت عامه بدتر از دهشت‌افکنی است.

هرچند وزارت صحت عامه فعالیت مرکز صحی سبحان را متوقف کرده است، اما با وجود آن‌هم این مرکز در دو روز گذشته فعال بوده است.

وزارت امور داخله اما می‌گوید تا قرار رسمی از سوی نهاد مسوول برای توقف فعالیت این مرکز به این وزارت فرستاده نشود، پولیس الزاماً وظیفه ندارد که وارد عمل شود.

یکی از نگرانی در پیوند به مرکز صحی سبحان تجمع گسترده مردم است که سبب شیوع ویروس کرونا می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن