وزارت صحت: میزان مرگ‌ومیر ماداران و نوزادان کاهش یافته است

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه کشور اعلام کرده است که در چند سال اخیر میزان مرگ‌ومیر مادران و نوزادان در هنگام ولادت به گونه‌ای چشم‌گیر کاهش یافته است. مسوولان وزارت صحت عامه می‌گویند که دلیل کاهش میزان مرگ‌ومیر کودکان و نوزادان بهبود وضعیت صحی و گسترش دسترسی مردم به خدمات صحی است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، روز سه‌ شنبه هفتم حوت در مراسم نشر «ارزیابی ملی صحت»، گفت: «بر اساس نتایج ارزیابی ملی صحت، در سال ۲۰۰۳ در هر یک هزار ولادت زنده ۲۵۷ کودک زیر پنج سال جان شان را از دست می‌دادند و اکنون این رقم به ۴۹ کودک در هر یک هزار ولادت کاهش یافته است. هم‌چنان در مرگ‌ومیر مادران نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای به وجود آمده است.»

وزیر صحت عامه کشور، کاهش چشم‌گیر در میزان مرگ‌ومیر مادران و کودکان را در هنگام ولادت از دست‌آوردهای مهم در عرصه فعالیت‌های خدمات صحی عنوان کرد. از جانب دیگر، وزیر صحت می‌گوید که میزان سوءتغذی مزمن در کشور نیز از ۶۰ درصد به ۳۶ درصد کاهش یافته است.

آقای فیروز در ادامه افزود که شمار مراکز صحی در کشور نسبت به سال ۲۰۰۳ میلادی افزایش یافته است. بر اساس معلومات وزارت صحت عامه در سال ۲۰۰۳ در سراسر کشور ۷۰۰ مرکز صحی فعال بود و اکنون این رقم نزدیک به ۴ هزار مرکز صحی می‌رسد. در حال حاضر ۶۸ درصد از شهروندان کشور از مراکز صحی دولتی و ۲۸ درصد دیگر نیز از مرکزهای صحی خصوصی استفاده می‌کند.

قابل یادآوری است که ارزیابی ملی صحت از سوی دانشگاه بین‌المللی «کیت»، وزارت صحت‌ عامه و اداره‌ احصاییه مرکزی افغانستان تهیه شده است. در این سروی با ۲۰ هزار خانواده در کشور مصاحبه شده است. حسیب موحد، معاون مسلکی اداره‌ احصاییه مرکزی در مراسم نشر نتایج این ارزیابی گفت که ارقام و آمارهای ارایه شده در «ارزیابی ملی صحت» یک ارقام دقیق و قابل استفاده در داخل و خارج از کشور است.

دکمه بازگشت به بالا