وزارت‌ مالیه: تصدی‌های دولتی به شرکت‌های دولتی تبدیل می‌شوند

۸صبح، کابل: مقام‌های وزارت مالیه می‌گویند تا یک ماه دیگر و مطابق قانون جدید شرکت‌های دولتی، هیچ تصدی دولتی در کشور فعالیت نخواهد داشت و تمام تصدی‌ها به شرکت‌های دولتی بدل می‌شوند. این تصمیم قرار است تا پایان ماه قوس سال روان عملی شود.

مقام‌های وزارت مالیه، هدف از تبدیل شدن تصدی‌های دولتی به شرکت‌های دولتی را «خودکفایی و عایداتی کردن شرکت‌ها» عنوان کرده‌اند.

عبدالحبیب زدران، معین اداری وزارت مالیه، امروز پنج‌شنبه، سی‌ام عقرب در یک نشست خبری در کابل گفت که سهم شرکت‌ها و تصدی‌ها در افزایش عواید در گذشته بالاتر از ۶۰ درصد بود و اکنون به گفته وی، به کم‌تر از یک درصد رسیده است.

او تأکید کرد که مطابق قانون جدید شرکت‌های دولتی، تمام شرکت‌های دولتی باید خودکفا و درآمدزا باشند و از نشانی عواید مصارف‌شان را نیز تأمین کنند.

این در حالی است که بر بنیاد آمارها حدود ۳۰ تصدی در کشور موجود هستند که با وجود داشتن امکانات و جایدادهای فراوان بیش‌تر آن‌ها درآمد چشم‌گیری در سال‌های گذشته برای دولت ندارند.

از سویی هم معین اداری وزارت مالیه در این نشست گفت که در بعضی شرکت‌های دولتی مانند شرکت هوایی آریانا و شرکت هوایی باختر، اصلاحات جریان دارد و «نتیجه مثبت به همراه داشته است». پیش از این ۸صبح گزارش داده بود که شرکت هواپیمایی آریانا از یک سال به این سو با ضرر مالی فعالیت دارد.

قرار است حکومت به منظور خودکفایی شرکت آریانا، شرکت هوایی باختر را که پیش از این ورشکست شده بود، دوباره فعال سازد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن