وزارت مالیه از اداره توسعه بین‌المللی امریکا خواست برنامه‌هایش را زیر چتر حکومت افغانستان تنظیم کند

۸صبح، کابل: وزارت مالیه از اداره توسعه بین‌المللی امریکا «USAID» خواسته است تا برنامه‌های انکشافی‌اش را زیر چتر حکومت و مطابق اولویت افغانستان تنظیم کند.

این درخواست را محمدهمایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه طی دیداری با کالواریسی بار، سرمتفتش اداره‌ی توسعه بین‌المللی ایالات متحده امریکا مطرح کرده است. این دیدار روز شنبه، بیست‌وهفتم میزان انجام شده است و در آن رویا رحمانی، سفیر افغانستان در امریکا نیز حضور داشته است.

وزارت مالیه در اعلامیه‌ای گفته است که محور گفت‌وگوی دو طرف، موثریت کمک‌های اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده امریکا در افغانستان، پیش‌برد امور مربوط به دو جانب به صورت مشترک و کمک‌های اداره توسعه بین‌المللی امریکا به افغانستان بوده است.

در این دیدار آقای قیومی پیشنهاد کرده است که برنامه‌های انکشافی اداره توسعه بین‌المللی امریکا در هم‌آهنگی دو طرف و زیر چتر حکومت افغانستان مطابق به اولویت‌های این کشور تنظیم شود.

طبق اعلام وزارت مالیه، سرمتفتش اداره توسعه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا از پیشنهاد سرپرست وزارت مالیه استقبال کرده است.

 بخشی از کمک‌های امریکا از طریق اداره‌ی توسعه بین‌المللی این کشور در افغانستان تطبیق می‌شود. پیش‌تر رییس جمهور غنی در مصاحبه‌ای با رادیو آزادی در اوایل ماه میزان امسال، از کمبود موثریت کمک‌های اداره توسعه‌ی بین‌المللی امریکا به افغانستان به شدت انتقاد کرده بود.

محمداشرف غنی در این مصاحبه اداره توسعه بین‌المللی امریکا را یک نهاد کمک‌کننده بی‌کفایت خواند و گفت که مردم افغانستان از هر دالری که این نهاد مصرف کرده است، ۱۰ سنت بهره برده است. طبق گفته‌های رییس جمهور غنی، اداره توسعه بین‌المللی امریکا در پنج سال گذشته هیچ‌گاهی به حکومت گزارش نداده است.

 انتقاد تند رییس جمهور سبب شد تا جان بس، سفیر امریکا در کابل واکنش نشان دهد و سخنان اشرف غنی در مورد اداره توسعه بین‌المللی امریکا را مأیوس‌کننده بخواند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن