وزارت معارف: مکاتب خصوصی می‌توانند آموزش آنلاین و غیرحضوری را آغاز کنند

۸صبح، کابل: وزارت معارف در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که رخصتی مکتب‌های دولتی و خصوصی بر اساس فیصله کیمته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برای سه ماه دیگر تمدید شده است، اما آموزش از راه دور ادامه دارد.

در این اطلاعیه گفته شده است که مکاتب خصوصی در سراسر کشور می‌توانند آموزش آنلاین و غیرحضوری را با درنظرداشتن کیفیت آموزشی و رضایت خانواده‌ها آغاز کنند.

در اطلاعیه آمده است: «بر اساس فیصله‌ی جلسه رهبری وزارت معارف با مسوولان اتحادیه‌ی مکاتب خصوصی، برای آن‌شمار از دانش‌آموزانی که به مشکل مالی مواجه هستند تخفیف، قرضه و تآجیل، از جانب مکاتب خصوصی در نظر گرفته خواهد شد.»

وزارت معارف تأکید کرده است که از روند آموزش آنلاین مکاتب خصوصی نظارت جدی خواهد داشت.

در این اطلاعیه که روز یک‌شنبه، هژدهم جوزا، نشر شد، گفته شده است که تمام نهادهای آموزشی دولتی و خصوصی برای سه ماه دیگر تعطیل شده‌اند. وزارت معارف گفته است که تصمیم برای آغاز آموزش حضوری در مکاتب بسته‌گی به کاهش و پایان تهدید ویروس کرونا در جامعه دارد.

طبق اعلام وزارت معارف، آزمون چهارونیم ماهه دانش آموزان مکاتب ولایاتِ سردسیر در پایان سال آموزشی هم‌زمان با آزمون سالانه گرفته می‌شود و نمرات امتحانات از ۱۰۰ محاسبه خواهد شد. هم‌چنان آزمون سالانه‌ی مناطق گرم‌سیر تا اطلاع بعدی، معطل شده است.

وزارت معارف در این اطلاعیه گفته است که گزینه‌های بدیل خدمات آموزشی را به صورت رسمی آغاز خواهد کرد.

این وزارت در جزییات این گزینه‌ها نوشته است که در این طرح تجمعات محدود با رعایت تدابیر بهداشتی و ضدعفونی‌سازی و درس‌های آنلاین (آموزش از راه دور) در نظر گرفته شده است.

وزارت معارف از دانش‌آموزان خواسته است که برنامه‌های آموزشی‌ای را که از تلویزیون و رادیو نشر می‌شود، تعقیب کنند.

این در حالی است که از آغاز سال جاری تا کنون تمام نهادهای آموزشی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا تعطیل شده‌اند. کمیته اضطرار مبارزه با کرونا این تعطیلات را تا سه ماه دیگر تمدید کرده است.

در این میان شماری از آموزگاران و مدیر مسوولان مکاتب خصوصی اعتراض کرده‌اند که تعطیلات طولانی آن‌ها را در بی‌سرنوشتی و مکاتب خصوصی را در آستانه ورشکست قرار داده است.

دکمه بازگشت به بالا