وزارت مبارزه با مواد مخدر: در جنگ تروریسم بین‌المللی از تریاک استفاده می‌شود

نتایج یک سروی که از سوی وزارت مبارزه با مواد مخدر کشور  با همکاری دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد انجام شده، نشان می‌دهد که کشت و تولید مواد مخدر بازهم همانند سال‌های قبل افزایش یافته است. تا جایی که ارزش تولید و تجارت مواد مخدر افغانستان به ۶.۶ میلیارد دالر بالغ شده است.

با این حال بر اساس ارزیابی تازه‌ی وزارت مبارزه با مواد مخدر، ۶۸ درصد روستاهایی که در آن مواد مخدر کشت شده است، یا تحت کنترل دولت نبوده و یا در آن‌ها جنگ جریان داشته است. سروی نشان می‌دهد که نزدیک به ۷۰ درصد دهقانان مجبور اند به شکلی از کشت مواد مخدر مالیه بپردازند.

جاویداحمد قایم، معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر کشور می‌گوید بیشتر این مالیات به شکل عشر (یک دهم محصولات کشاورزی) یا مالیات دیگر تا بیست درصد و آن هم به مخالفان مسلح و یا گروه‌های مسلح غیر مسئول پرداخته می‌شود. او که دیروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد گفت: «این نشان می‌دهد که مخالفین مسلح مفاد جدی از مواد مخدر می‌برند، برای جنگ تروریسم بین‌المللی از تریاک استفاده می‌شود و بخش بزرگی از ماشین جنگ در این کشور از همین پول می‌چرخد.»

بر اساس ارزیابی تازه وزارت مبارزه با مواد مخدر، ۶۸ درصد روستاهایی که در آن کشت مواد مخدر صورت گرفته یا تحت کنترل دولت نبوده و یا در آن جنگ جریان داشته است. سروی نشان می‌دهد که نزدیک به ۷۰ درصد دهقانان مجبورند به شکلی، از کشت مواد مخدر مالیه بپردازند.

در این سروی آمده است که ۵۷ درصد دهقانان مصارف سالانه‌ی زنده‌گی‌شان را از کشت کوکنار تأمین می‌کنند و اکثریت مطلق آنان به گروه‌های مختلف غیر مسئول به شمول طالبان از کشت آن مالیه می‌پردازند. آقای قایم گفت که ۴۶ تا ۵۶ درصد تریاک تولیده شده در افغانستان، در داخل خاک این کشور به هیروین بدل شده و سبب گسترش اقتصاد نامشروع شده است.

آقای قایم گفت که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر به مخالفان مسلح سود دارد و از عاید آن در جنگ استفاد می‌شود. او یادآور شد که نیروهای مبارزه با مواد مخدر این کشور سالانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دالر برای قاچاق‌بران مواد مخدر ضربه وارد می‌کنند.

آقای قایم تصریح کرد که ۶۸ درصد از مناطقی که در آن مواد مخدر کشت می‌شود، مناطقی است که از کنترول دولت خارج بوده و یا هم به شدت ناامن است.

معین پالیسی وزارت مبارزه با مواد مخدر ابراز امیدواری کرد که با توجه به برنامه‌های‌شان، سال آینده میزان کشت کوکنار کاهش یابد.

پیش از این نیز گزارش‌های به نشر رسیده بود که گروه طالبان بیشترین سود را از مواد مخدر افغانستان می‌برد.

اداره‌ی بازرس ویژه‌ی امریکا برای بازسازی افغانستان موسوم به سیگار نیز چندی پیش گزارش تازه‌ای از وضعیت کشت خشخاش در افغانستان منتشر کرد. در این گزارش آمده است که بیشترین کشت و قاچاق مواد مخدر در مناطق ناامن تحت کنترول دولت افغانستان صورت می‌گیرد. در گزارش سیگار گفته شده بود که در این مناطق دولت افغانستان توانایی کنترول تولید مواد مخدر را ندارد.

افزایش کشت مواد مخدر

از سویی هم مارک کولهون، رییس ساحه‌ی دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد می‌گوید، سروی آنان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۷ میلادی کشت مواد مخدر در افغانستان به شکل بی‌سابقه‌ای‌ افزایش یافته است. بر اساس این سروی، سال گذشته میلادی ۹ هزار تُن تریاک در سراسر کشور  تولید شده است که بیش از شش میلیارد دالر ارزش اقتصادی دارد.

آقای کولهون در جریان ارائه‌ی این سروی گفت که در سال گذشته‌ی میلادی در افغانستان ۳۲۸ هزار هکتار زمین مواد مخدر کشت شده بود که ۶۳ درصد افزایش را نسبت ۲۰۱۶ نشان می‌دهد. مسئول مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل تصریح کرد که درآمد کشت و تولید مواد مخدر افغانستان برابر است با ۲۰ تا ۳۰ درصد عواید ناخالص داخلی آن.

مارک کولهون ناامنی، بی‌ثباتی سیاسی، تطبیق نشدن قانون و بیکاری را از دلایل عمده‌ی افزایش کشت مواد مخدر در کشور دانست و گفت: «بعضی از راه‌کار‌هایی که برای مبارزه با مواد مخدر  در افغانستان گرفته شده، مؤثر نه بل مخرب بوده است، ما نیاز به یک راه‌کار همه‌جانبه داریم که تمام مراحل آن را تحت هدف قرار داده بتوانیم، چه در افغانستان و چه در منطقه، مواد مخدر تنها موضوع افغانستان نیست، بل مربوط منطقه و جهان نیز می‌شود.»

جاویداحمد قایم، معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر کشور نیز در این نشست نبود حاکمیت قانون، ناامنی، نبود کنترول دولت در برخی ساحات، بی‌ثباتی سیاسی و فساد اداری از دلایل عمده‌ی افزایش کشت کوکنار در سال گذشته‌ی میلادی دانست و گفت: «ارزش اقتصادی مواد مخدر سال گذشته در داخل افغانستان حدود ۴ تا ۶ بیلیون دالر محاسبه شده است.»

آقای قایم افزود که نبود فرصت‌های شغلی، نبود آموزش با کیفیت، دسترسی محدود به بازارهای اقلام زراعتی و کمبود خدمات مالی از سوی حکومت به دهاقین از عواملی بوده که دهاقین به کشت کوکنار رو آورده‌اند.

این سروی در ۱۳۰۰ قریه و در مصاحبه با بیش ۴ هزار دهقان انجام شده است.

بر بنیاد سروی، آمار دهقانانی که کوکنار کشت می‌کنند، نسبت به سال ۲۰۱۱ میلادی ۱۱ درصد افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن