وزارت مخابرات: پروژه ایجاد سیستم «ریال‌تایم» در کمیته تدارکات ملی نهایی شده است

۸صبح، کابل: وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی کشور اعلام کرد که مراحل تدارکاتی سیستم تضمین‌کننده شفافیت در روند جمع‌آوری ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی یا «ریال‌تایم» تکمیل شده است.

به گفته مسوولان وزارت مخابرات، قرارداد نصب، خریداری و ایجاد این سیستم به زودی امضا می‌شود.  

شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، روز سه‌شنبه دوم دلو در یک نشست خبری گفت: «به منظور ایجاد شفافیت بیشتر در جمع‌آوری محصول خدمات مخابراتی، مراحل تدارکاتی ایجاد سیستم ریال‌تایم تکمیل شد و کمیته تدارکات ملی این پروژه را منظور کرده است.»

آقای آریوبی گفت که این سیستم تا چند ماه دیگر ایجاد و نصب می‌شود.

او در ادامه افزود «وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی متعهد به جمع‌آوری شفاف ده درصد محصول خدمات مخابراتی و دیگر عواید سکتوری است و در این مورد در هر زمان خود را در برابر دولت و مردم مسوول و پاسخ‌گو می‌داند.»

حدود دو سال پیش، محمداشرف غنی رییس جمهور کشور، پس از وضع ۱۰ درصد محصول بر خدمات مخابراتی، قانون محصول خدمات مخابراتی را امضا کرد.

این قانون وزارت مالیه کشور را ملزم می‌کرد تا سیستم ریال‌تایم را در مدت شش ماه ایجاد کند.

با گذشت حدود دو سال تاکنون این سیستم ایجاد نشده است.

ایجاد سیستم ریال‌تایم در وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در گذشته به یک موضوع جنجال‌‌برانگیز مبدل شده بود. ارگ ریاست جمهوری در ماه جنوری سال ۲۰۱۷ وظیفه‌ عبدالرزاق وحیدی، وزیر پیشین مخابرات و تکنولوژی معلوماتی را به دلیل جمع‌آوری غیرشفاف۱۰ درصد مالیه بر کریدت‌کارت مشتریان شرکت‌های مخابراتی و ایجاد نکردن سیستم ریال تایم به حالت تعلیق درآورد.

پس از آن پرونده آقای وحیدی به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شد. آقای وحیدی حدود یک ماه پیش در چهارم جدی در سومین دادگاه ویژه و علنی وزیران از سوی دادگاه بی‌گناه شناخته شد.

 

جمع‌آوری ۱۴ میلیارد محصول خدمات مخابراتی

از جانب دیگر وزارت مخابرات از جمع‌آوری نزدیک به ۱۴ میلیارد افغانی در جریان چهار سال مالی از بابت ۱۰ درصد محصول خدمات مخابراتی خبر می‌دهد.

وزیر مخابرات در این مورد گفت که در سال مالی ۱۳۹۴ خورشیدی ۸۰۲ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۷۲۵ افغانی و در سال مالی ۱۳۹۵ خورشیدی ۴ میلیارد و ۲۸۸ میلیون و ۷۹۱ هزار و ۷۲۸ افغانی محصول خدمات مخابراتی جمع‌آوری شده است.

به همین ترتیب در سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی ۴ میلیارد و ۲۷۰ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۵۸ افغانی و در سال مالی ۱۳۹۷ خورشیدی ۴ میلیارد و ۶۰۴ میلیون و ۵۴ هزار و ۴۶۸ افغانی محصول خدمات مخابراتی جمع‌آوری شده است.

به گفته وزیر مخابرات، در سال مالی ۹۷ مبلغ ۳ میلیارد و ۸۹۸ میلیون و ۸۳۲ هزار و ۷۱۷ افغانی از این بابت جمع‌آوری شده است و از این میان، شرکت روشن ۷۰۵ میلیون و ۲۲۱ هزار و ۷۵۱ افغانی، بدهکار مانده است.

 وزارت مخابرات می‌گوید که شرکت روشن متعهد شده است که تا پایان سال روان، وام دولت را پرداخت می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن