نارضایتی وزارت مخابرات از نرخ انترنت؛ شبکه‌های مخابراتی باید نرخ‌ها را کاهش دهند‌

وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی از بلند بودن نرخ انترنت در افغانستان ابراز نارضایتی کرد. این وزارت می‌گوید علی‌رغم این‌که برای کاهش نرخ انترنت در کشور گام‌های جدی برداشته شده، اما هنوز هم برای حکومت افغانستان قابل قبول نبوده و باید کاهش یابد. این وزارت می‌افزاید که جهت کاهش نرخ انترنت بعضی پلان‌هایی را روی دست گرفته که با تطبیق آن قیمت و کیفیت انترنت در کشور بهبود خواهد یافت. وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی از شبکه‌های مخابراتی خواست که جهت کاهش نرخ انترنت گام بردارند و هر آن‌چه برای کاهش نرخ انترنت نیاز داشته باشند، دولت آماده است که با شبکه‌های مخابراتی کمک کند.

محمدفهیم هاشمی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، روز چهارشنبه، بیست‌ویکم جوزا، گفت که دولت افغانستان برای کاهش نرخ انترنت گام‌های جدی برداشته است. او گفت که براساس قانون تنظیمات مخابراتی در جهت کاهش نرخ انترنت اقدامات لازم انجام شده و اکنون نرخ انترنت به شکل عمده، به طور چشم‌گیری کاهش یافته است. به گفته او شرکت افغان تلیکام که یگانه شرکت وارد‌کننده انترنت در کشور است، هر جی‌بی انترنت را به قیمت شش افغانی عرضه می‌کند. وی اما گفت که نرخ انترنت به صورت پرچون تاهنوز هم بلند است و به حد قابل قبول کاهش نیافته است.

آقای هاشمی بیان داشت که در این مورد بارها با شرکت‌های مخابراتی گفت‌وگو کرده‌اند، اما شرکت‌های مخابراتی استدالال کرده‌اند که مصارف امنیتی، زیربناها و مصارف سرمایه‌گذاری‌شان بیش از حد بالا است، از این رو عرضه انترنت با قیمت پایین برای آنان نمی‌صرفد. علاوه بر این، شرکت‌های مخابراتی گفته‌اند که تعداد استفاده‌کننده‌گان انترنت در افغانستان پایین است، از این رو قیمت انترنت بلند تمام می‌شود. سرپرست وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی هرچند گفت که اگر نگاهی به گراف قیمت‌های انترنت در سال گذشته داشته باشیم، نرخ انترنت تاکنون در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد سالانه کاهش یافته است، با آن هم وی افزود که از نرخ انترنت در افغانستان راضی نیست و پالیسی حکومت افغانستان این است که نرخ آن باید بازهم کاهش یابد.

وی تصریح کرد که برای کاهش نرخ انترنت و بهبود کیفیت آن بعضی فاکتورها هست که شرکت‌های مخابراتی باید انجام دهند. او گفت که اکنون شرکت‌های مخابراتی از تاورها و آنتن‌های جداگانه استفاده می‌کنند که این کار سبب افرایش مصارف شرکت‌ها می‌شود. او تصریح کرد، در صورتی که تمامی شرکت‌ها از زیربناهای مشترک استفاده کنند، مصارف‌شان به حد‌اقل کاهش می‌یابد و این سبب می‌شود که نرخ انترنت نیز کاهش یابد. او افزود: «اگر شرکت‌های مخابراتی از خود تاور و آنتن داشته باشند و به صورت مشترک استفاده نکنند و هرکدام‌شان زیربنای خود را بسازند، هر کدام‌شان مجبور به پرداخت هزینه می‌شوند که این روی قیمت انترنت تاثیر منفی می‌گذارد.»

از سوی دیگر آقای هاشمی بیان داشت که شماری از شرکت‌ها استدلال کرده‌اند که مصارف امنیتی‌شان بسیار بلند است. او گفت که حکومت افغانستان آماده است در قسمت مشکلات امنیتی با شرکت‌های مخابراتی همکاری کند تا مصارف امنیتی‌شان کاهش یابد. علاوه بر این، در قسمت برق و مواد سوخی نیز دولت اعلام آماده‌گی کرده است. وی گفت که اکنون شرکت‌های مخابراتی برای تأمین منابع برقی‌‌شان از تیل استفاده می‌کنند و این برای‌شان گران تمام می‌شود. او گفت که شرکت برشنا آماده است تا برای‌شان برق منظم مهیا کند. آقای هاشمی افزود که شاید شرکت برشنا در تمامی ساحات برق فراهم نتواند، اما در جاهایی که برق هست، این شرکت آماده است تا برق منظم مهیا کند. او تأکید کرد، تا جایی‌ که مسوولیت دولت است، آماده است تمامی امکانات را جهت همکاری با شرکت‌های مخابراتی فراهم کند.

سرپرست وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی گفت که اکنون وظیفه شرکت‌ها است که سهم بگیرند و هرچه عاجل‌تر از زیربناهای مشترک استفاده کنند و به جای تیل از برق استفاده کنند. او از شرکت‌ها خواست که جهت کم کردن مصارف‌شان گام بردارند تا قیمت انترنت کاهش یابد.

علاوه بر این، آقای هاشمی از کیفیت پایین انترنت نیز انتقاد کرد. او گفت که شرکت‌ها براساس قراردادی که با اداره اترا به امضا رسانده‌اند، خدمات با‌کیفیت ارایه نمی‌کنند. آقای هاشمی گفت که در طول این مدت شرکت‌ها زیربناهای‌شان را بازسازی و توسعه نداده و این سبب شده که کیفیت خدمات مخابراتی قابل قبول نباشد. او تصریح کرد که زیربناهای شرکت‌های مخابراتی براساس تقاضای یک دهه‌‌ی گذشته عیار شده بود و اکنون پاسخگوی نیازها نیست. او از شرکت‌‎های مخابراتی خواست که زیربناهای‌شان را توسعه دهند تا کیفیت  انترنت بهبود یابد. او تأکید کرد که در این عرصه نیز دولت آماده‌‌ی هرنوع همکاری با شرکت‌های مخابراتی است.

از سوی دیگر او خاطر‌نشان کرد که در حال مطالعه وضعیت مالی شرکت‌های مخابراتی است. او گفت که شرکت‌های مخابراتی همواره تأکید می‌کنند که در حالت زیان فعالیت می‌کنند. به گفته او در صورتی که در حالت زیان و نقص فعالیت کنند، ممکن نیست که نرخ انترنت کاهش یابد. با این حال آقای هاشمی گفت که برای تغییر و بهبود این وضعیت، وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی یک سلسله پلان را آماده کرده که با تطبیق آن شرایط تغییر می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا