وزارت مخابرات:‌ ۱۷۰۰ مکتب به انترنت وصل می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی کشور اعلام کرده است که تا پایان سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۱ هزار و ۷۰۰ مکتب در سراسر کشور با کمپیوتر مجهز و به انترنت وصل می‌شود.

شهزادگل آریوبی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، روز سه‌شنبه ۱۶ دلو در نشستی به مناسبت روز جهانی انترنت مصوون، گفت: «تا پایان سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۱۷۰۰ مکتب در سراسر کشور با انترنت و کمپیوتر مجهز خواهد شد که استفاده از این امکانات نیاز به آگاهی‌دهی برای ایجاد مصوونیت بیشتر دارد.»

وزارت مخابرات این نشست را در هماهنگی با وزارت‌های معارف و امور زنان برگزار کرده بود تا چالش‌ها و آسیب‌پذیری‌های کاربران انترنت به ویژه زنان و کودکان را در کشور بررسی کنند. 

آقای آریوبی در این نشست گفت که وزارت مخابرات تلاش می‌کند تا زمینه استفاده از انترنت مصوون را به ویژه برای کودکان و زنان فراهم کند. به گفته وی، استفاده مصوون از خدمات انترنتی، نیاز به آگاهی‌دهی دارد.

در همین حال، میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف، در این نشست گفت که تأمین مصوونیت انترنت یک ضرورت است و سکتور معارف در کنار آموزش و پرورش تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان در جامعه مجازی نیز فعالیت داشته باشند و افغانستان از هیچ شاخص پیشرفت به دور نماند.

وزیر معارف در ادامه افزود که به زودی تمام لیسه‌های افغانستان با انترنت و کمپیوتر مجهز می‌شود و در مراحل بعدی، این نوع خدمات به مکاتب متوسطه و ابتدایی نیز گسترش خواهد یافت.

در این نشست نبیله مصلح، معین وزارت امور زنان، خواهان افزایش میزان دسترسی زنان به انترنت شد. به گفته وی، فضای انترنتی آن‌گونه که لازم است برای زنان مصوون نیست. معین وزارت امور زنان، از وزارت مخابرات خواست که زمینه مصوونیت بیشتر فضای انترنتی را برای زنان کشور فراهم کند.

بر بنیاد معلومات وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، در حال حاضر ۹٫۷ میلیون نفر در سراسر کشور به خدمات انترنتی دسترسی دارند.  این رقم نسبت به یک و نیم سال پیش، نزدیک به دو میلیون افزایش را در شمار کاربران انترنت نشان می‌دهد.

دکمه بازگشت به بالا