وزارت زراعت: با وجود خشکسالی، فراورده‌های باغی افزایش یافته است

تغییرات اقلیمی‌ و میزان پایین بارندگی در فصل زمستان سبب شده است تا سطح آب در کشور رسوب کند و برخی از ولایت‌ها با کمبود آب آشامیدنی و آب کافی برای فراورده‌های زراعتی مواجه شوند. افغانستان پارسال به شکل کم‌سابقه‌ای، شاهد زمستان خشک بود. این مسئله نگرانی‌های جدی‌ کشاورزان را برانگیخت، اما مسوولان وزارت زراعت، آبیاری و مالداری از افزایش فراورده‌های باغی خبر می‌دهند و می‌گویند با آن‌که خشکسالی برخی از ولایت‌های کشور را تهدید می‌کند، تأثیر منفی بر فراورده‌های باغی نداشته است.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید: «امسال خوشبختانه در قسمت میوه‌جات کاهش نداشتیم و در تعدادی از ولایت‌ها میزان تولیدات ما نسبت به پارسال حتا دو برابر افزایش یافته است.»

مسوولان وزارت زراعت در حالی از افزایش فراورده‌های باغی خبر می‌دهند که باغ‌داران و بازرگانان همواره از نبود بازار داخلی برای فروش میوه‌های تازه شکایت دارند. این بازرگانان می‌گویند میوه‌های تازه به شکل فصلی به یکبارگی وارد بازار می‌شود و آنان نمی‎تواند همه‌ی این میوه‌ها را بفروشند و یا نگهداری کنند.

حاجی نجابت حیدری، یکی از بازرگانان میوه در کابل می‌گوید مقدار بزرگی از میوه‌های فصلی ولایت‌ها برای فروش به کابل آورده می‌شود، اما نبود بازار سبب می‌شود برخی از این میوه‌ها بگندند. آقای حیدری گفت: «در همین فصل روزانه هزاران تن میوه به کابل می‌رسد، ولی بازار نیست.»

بازرگانان میوه نبود سردخانه‌های معیاری برای نگهداری میوه‌های فصلی را از مشکلات جدی در راه نگهداری و فروش پر سود میوه‌ی تازه عنوان می‌کنند و می‌گویند دولت در این زمینه کم‌کاری می‌کند. چنان که این بازرگانان می‌گویند، از ۶ سال به این سو کار ساخت سردخانه‌های معیاری جریان دارد، اما هیچ پیشرفتی نداشته است.

مسوولان وزارت زراعت تأیید می‌کنند که با گذشت ۶ سال هیچ پیشرفتی در راستای ساخت سردخانه‌های معیاری صورت نگرفته، اما از آغاز زودهنگام کار ساخت این سردخانه‌ها خبر می‌دهند. سخنگوی این وزارت می‌گوید مشکلی که در طراحی و دیزاین این سردخانه‌ها وجود داشت، سبب شده که کار ساخت آن‌ها متوقف شود. آقای رستمی‌گفت: «دیزاین این سردخانه‌ها دچار مشکل بود و قرار است تا یک‌و‌نیم ماه آینده کار روی دیزاین آن آغاز شود.»

سخنگوی وزارت زراعت همچنان گفت که حکومت به تازگی بودجه‌ی ۳۶ میلیونی‌ای را برای ساخت ۱۲ سردخانه‌ی دیگر در ۱۰ ولایت کشور تخصیص داده است.

مسوولان وزارت زراعت همچنان نبود افراد و شرکت‌های مسلکی را چالشی دیگری در ساخت این سردخانه‌ها عنوان می‌کنند. سخنگوی وزارت زراعت می گوید پروژه‌ی ساخت این سردخانه را از چهار ماه به این سو به داوطلبی گذاشته‌اند، او اما می‌گوید: «از ۴ ماه به اینسو هیچ شرکت داخلی و خارجی‌ای که بتواند شرایط را پوره کند و برنده‌ی این قراردادها شود، پیدا نشده است.»

این در حالی است که آمارهای وزارت زراعت نشان می‌دهد که مقدار فراورده‌های باغی سالانه بالاتر از یک میلیون متریک تن می‌رسد. سخنگوی وزارت زراعت می‌گوید پارسال مقدار میوه‌های تازه‌ی کشور به بیش از ۱.۵ میلیون میتریک تن رسید. آقای رستمی‌ همچنان گفت در حال حاضر فراورده‌های باغی در شماری از ولایت‌ها جمع‌آوری شده و در شماری از ولایت‌ها درحالت جمع‌آوری است، اما پیشبینی می‌شود که فراورده‌های باغی امسال نسبت به پارسال افزایش داشته باشد.

صادرات میوه‌ی تازه

یکی از اقلام صادراتی کشور میوه تازه می‌باشد. درحال حاضر ده‌ها نوع میوه تازه از طریق زمینی و هوایی به کشورهای دیگر صادر می‌شود. مسوولان اتاق‌های تجارت و صنایع کشور می‌گویند با ایجاد دهلیز هوایی صادرات افغانستان در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال‌های گذشته ۲۴درصد افزایش داشته است.

صیام پسرلی، سخنگوی اتاق‌های تجارت و صنایع می‌گوید: «تا اکنون حدود ۳۵ پرواز انجام شده و به ارزش ۵۴ میلیون دالر تولیدات داخلی افغانستان از طریق هوا به کشورهای مختلف صادر شده است.» آقای پسرلی همچنان گفت از این میان، بیش از ۳۰ هزار تن آن میوه‌جات، سبزیجات و نباتات گیاهی است.

آمارهای وزارت تجارت و صنعت همچنان نشان می‌دهد که میزان صادرات کلی افغانستان در سال گذشته (۱۳۹۶) حدود ۱۷۰ میلیون دالر بوده است. از این میان ۸ صد یا ۷۶ میلیون دالر آن را صادرات میوه‌ی تازه، میوه‌ی خشک و گیاه‌های درمانی تشکیل می‌دهد.

افغانستان در حال حاضر از طریق دو دهلیز هوایی با هند و یک دهلیز هوایی با کشورهای قزاقستان، ترکیه و عربستان سعودی وصل است.

با این همه، دهلیزهای هوایی نتوانسته نیاز صادرات میوه‌ی تازه را برطرف سازد. عبدالنصیر ریشتیا، رییس نهاد حمایت از تولیدات داخلی می‌گوید تا هنگامی ‌که معضل نبود سردخانه‌های معیاری برطرف نشود، مشکلات میوه‌ی تازه همچنان پابرجاست. او گفت: «پارسال چندین تن میوه‌ی ما به خاطر نبود سردخانه‌های معیاری در میدان‌ هوایی کابل فاسد شد.»

بسته‌بندی معیاری یکی از چالش‌های دیگری در راه صادرات میوه‌ی تازه است. صادرکنندگان میوه‌ی تازه می‌گویند برخی از کشورهای اروپایی فراورده‌های باغی افغانستان را به دلیل نداشتن «تصدیق‌نامه‌ی جهانی» نمی‌پذیرند. عبدالنصیر ریشتیا، رییس نهاد حمایت از تولیدات داخلی می‌گوید: «فراورده‌های باغی ما معیاری نیست؛ هم از نظر کیفیت و هم از نظر بسته‌بندی و پروسس.» اما او گفت بازرگانان روی معیاری‌سازی بسته‌بندی میوه‌ی تازه و سایر اقلام صادراتی کشور کار می‌کنند.

انار، انگور، سیب، انجیر، گیلاس و خربوزه از عمده‌ترین نمونه‌های صادراتی میوه‌ی تازه‌ی افغانستان است؛ میوه‌هایی که از راه دهلیزهای هوایی به بیرون از کشور صادر می‌شوند. ده‌ها نوع میوه‌ی تازه‌ی دیگر نیز از مرزهای زمینی به پاکستان، ایران و کشورهای آسیای میانه صادر می‌شود.

دیدگاه are closed.