وزارت زراعت: حاصلات «طلای سرخ» افغانستان به حدود ۲۱ تن رسیده است

۸صبح، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که براساس آخرین برآورد این وزارت، حاصلات زعفران «طلای سرخ» کشور امسال به حدود ۲۱ تُن رسیده است. براساس اعلام این وزارت، ولایت‌های هرات، بلخ، فاریاب، کندز، فراه و دایکندی بیش‌ترین زعفران کشور را تولید می‌کنند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته است: «ساخت ۴۰۷ مزرعه‌ی نمایشی زعفران، آموزش‌دهی به ۸۶۰ زن زعفران‌کار، آموزش‌دهی به یک هزار و ۸۸۸ مرد زعفران‌کار، ایجاد ۲۰ برنامه‌ی آموزشی زعفران‌کاران در مزرعه، اعمار ساختمان انستیتوت تحقیقات زعفران در ولایت هرات به ارزش ۲۹ میلیون و۴۰۰ هزار افغانی، توزیع ۱۸۵ هزار و ۵۰۰ کیلوگرام پیاز زعفران، از کارکردهای وزارت زراعت برای افزایش تولید و توسعه‌ی طلای سرخ افغانستان در سال مالی ۱۳۹۹ بوده است.»

به گفته رستمی، در سال ۱۳۹۹، حدود هفت هزار و ۹۰۰ هکتار زمین زعفران کشت شده بود که از این میان، هفت هزار و ۳۱۷ هکتار زمین در ولایت هرات و کم‌تر از ۵۰۰ هکتار زمین دیگر در سایر ولایت‌ها به زعفران اختصاص داده شده است.

وزارت زراعت: حاصلات «طلای سرخ» افغانستان به حدود ۲۱ تن رسیده است

طبق اعلام وزارت زراعت، کاشت و برداشت زعفران بستر خوبی برای کاروبار زراعتی در ولایت‌هایی است که این گیاه آن‌جا بهتر و بیش‌تر رشد می‌کند و حاصل خوب‌تر می‌دهد.

به قول سخنگوی وزارت زراعت، توزیع وسایل کاروبار در بخش زعفران و پیاز آن جهت ساخت مزرعه‌های نمونه‌ای به منظور ترویج کاشت و برداشت زعفران، از دیگر کارکردهای وزارت زراعت در سال ۱۳۹۹ بوده است.

رستمی افزوده است که وزارت زراعت در نظر دارد که این فعالیت‌ها را در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه بدهد تا میزان حاصلات زعفران در سال آینده نیز افزایش یابد.

زعفران افغانستان به تازه‌گی جایزه نخست (سه ستاره طلایی) انستیتوت بین‌المللی ذایقه اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۱ میلادی نیز کسب کرده است.

دکمه بازگشت به بالا