وزارت زراعت: تا یک سال آینده شش هزار و ۸۰۰ جریب زمین در سمنگان آبیاری می‌شود

۸صبح، کابل: وزارت زراعت، آبیاری و مالداری اعلام کرد که کار ساخت دو کانال آبیاری در روستا‌های «جوی ژوندون و چوغی»، واقع در مربوطات شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان آغاز شده است.

محمدرحمن ارغندیوال، رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت سمنگان می‌گوید که با ساخت این کانال‌ها، مشکل کم‌بود آب بیش از شش‌هزار و ۸۰۰ جریب زمین زراعتی مربوط به ۷۰۰ دهقان و باغدار در قریه‌های جوی ژوندون و چوغی حل می‌شود.

آقای ارغندیوال گفته است که با ساخت این دو کانال بیش‌تر از ۵۰ درصد از ضایعات آب جلوگیری می‌شود.

طبق معلومات رییس زراعت سمنگان، با ساخت این کانال‌ها، اضافه‌تر از یک‌هزار و ۲۰۰ دهقان، برای مدیریت بهتر آب از روش آبیاری قطره‌ای در کشت و زراعت‌شان استفاده خواهند کرد که در نهایت سبب خواهد شد، حاصلات‌شان افزایش یابد و آب کم‌تری مصرف کنند.

هزینه ساخت این کانال‌ها را اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا «USAID» پرداخت می‌کند و کار ساخت آن‌ها در یک‌سال آینده تکمیل می‌شود.

این کانال‌ها با طول مجموعی ۳.۷ کیلومتر و به صورت معیاری ساخته خواهد شد که در تقسیم عادلانه و جلوگیری از ضایعات آب زراعتی، کمک  خواهد کرد.

در جریان تطبیق این دو پروژه، ۷۱ دروازه‌ی آهنی در مسیر کانال‌ها نیز نصب می‌شود و ۸ پایه پلچک و ۱۶۰ متر دیوار محافظت کانال‌های آب زراعتی از سیلاب نیز اعمار می‌گردد.

هم‌چنان طبق اعلام وزارت زارعت، با آغاز کار ساخت این دو پروژه‌ی زیربنایی زراعتی، زمینه‌ی کار برای ۲۰۰ کارگر برای شش ماه فراهم می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن