وزیر شهرسازی: مجتمع اداری دارالامان مطابق معیارهای جهانی ساخته می‌شود

ساخت فاز اول مجتمع اداری دارالامان با حضور وزیر شهرسازی و شماری از مقام‌های حکومتی روز سه‌شنبه‌ (۸جوزا) افتتاح شد.

قرارداد طرح و دیزاین این مجتمع (کمپلکس) در ماه جوزای پارسال میان وزارت شهرسازی و  شرکت جهانی خطیب‌العالمی امضا شد.

پس از یک سال کار، حالا دیزاین ماستر پلان مجتمع اداری دارالامان تکمیل شده است.

سیدسعادت منصور نادری، وزیر شهرسازی و مسکن در مراسم گشایش مجتمع اداری دارالامان گفت که کار دیزاین زیربنای این مجتمع نیز به زودی خلاص و کار عملی آن با در نظر داشت همه‌ی ضروریات و مطابق به «استندرد‌های بین‌الملی» شروع می‌شود.

به قول آقای نادری این کار‌های زیربنایی، شامل بخش‌های دیزاین و اعمار سرک‌های داخلی و اطراف مجتمع، اعمار سب‌ستیشن‌ها و سیستم‌های برق و روشنایی، سرک و مخابرات، اعمار شبکه‌ها و سیستم‌های کانالیزاسیون می‌شود.

مجتمع اداری دارالامان که قرار است تمام ادارات دولتی در آن جابه‌جا شود، به دو فاز تقسیم شده است که شامل ۳۱ اداره می‌باشد و این اداره‌ها شامل ۱۸ وزارت، ۱۰ اداره‌ی مستقل و ۳ نهاد بانکی می‌شود.

وزیر شهرسازی در رابطه به ساخت مجتمع اداری دارالامان گفت که فاز اول این مجتمع شامل فارم زراعت و فارم پیلوری به مساحت ۵۰ هکتار زمین است و در جریان پنج تا هشت سال آینده ساخته می‌شود.

فاز اول این مجتمع تعمیر‌های دادگاه عالی، وزارت‎های مالیه، اقتصاد، ترانسپورت، اطلاعات و فرهنگ، فواید عامه، معدن و اداره‌‌های مستقل اراضی، ارگان‌های محل، تدارکات ملی، مبارزه با حوادث، د افغانستان بانک، بانک ملی و پشتنی بانک را در خود جای می‌دهد.

وزیر شهرسازی و مسکن می‌گوید که فاز دوم این مجتمع در ۶ قطعه زمین با مساحت ۴۹ هکتار در طول هفت سال آینده ساخته می‌شود.

فاز دوم مجتمع اداری دارالامان شامل تعمیر‌های دادستانی کل، وزارت‌های تجارت و صنایع، حج و اوقاف، امور سرحدات و قبایل، تحصیلات عالی، امور پارلمانی، امور مهاجرین، مبارزه علیه مواد مخدر، امور زنان، کار و امور اجتماعی، صحت عامه و اداره‌ی مستقل زون پایتخت، اداره‌ی مستقل کوچی‌ها و هم‌چنان ریاست عمومی تصدی نفت و گاز و اتحادیه‌ی نویسنده‌گان می‌شود.

طبق این طرح، تا هشت سال دیگر اداره‌های افغانستان به یک ساحه‌‌ی شهر کابل انتقال می‌یابد و باشنده‌های کشور هم برای طی مراحل کار‌های اداری دولتی زیاد اذیت نمی‌شوند.

در حال حاضر یک اداره‌ی دولتی در شرق است و دیگرش در غرب و کسی که کارش در چند اداره‌ی دولتی بند باشد، ناچار است شمال و جنوب کابل را بپیماید و کارش را خلاص کند.

مسئولان وزارت شهرسازی و مسکن ساخت مجتمع اداری در ساحه‌ی دارالامان را یکی از آرزوهای امان‌الله خان، شاه سابق افغانستان توصیف کرده می‌گویند که وزارت شهرسازی این ساحه را به شکل عصری بازسازی می‌کند.

حکومت افغانستان تصمیم گرفته است تا به ‌خاطر ارائه‌ی خدمات به موقع و از میان بردن پراکنده‌گی ادارات دولتی از نگاه موقعیت و هم‌چنان تأمین بیشتر امنیت و از میان برداشتن ازدحام شهری، اکثریت ادارات دولتی و وزارت‌خانه‌ها را به ساحه دارالامان انتقال بدهد.

وزیر شهرسازی می‌گوید که انتقال وزارت‌خانه‌ها و اداره‌های دولتی به ساحه دارالامان با در نظر داشت زمان و در چارچوب یک برنامه‌ی مشخص انجام خواهد شد.

قرارداد ساخت مجتمع اداری دارالامان را شرکت خطیب‌العالمی که در انجنیری معاصر به خصوص در سبک اسلامی شهرت جهانی دارد، به عهده گرفته است.

مسئولان وزارت شهرسازی و مسکن می‌گویند که این شرکت در ۳۴ کشور جهان سابقه‌ی کاری دارد و در قسمت ارتقای ظرفیت و شریک‌سازی تجارب با این وزارت نیز همکاری‌های خوبی دارد.

هم‌چنان مسؤلان شرکت خطیب‌العالمی می‌گوید که طرح، دیزاین و ساخت ماسترپلان مجتمع اداری در ساحه‌ی دارالامان اولین پروژه‌ی این شرکت در افغانستان نیست، بلکه پیش از این نیز بالای چندین پروژه در افغانستان کار کرده است.

دکمه بازگشت به بالا