وزیر صحت عامه: به بیش از یک میلیون کیت محافظتی و ۵۴ میلیون لیتر مایع ضدعفونی نیاز داریم

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه می‌گوید که این وزارت در حال حاضر برای مبارزه با ویروس کرونا به بیش از یک میلیون کیت محافظتی و بیش از ۵۴ میلیون لیتر ایتانول «مایع ضدعفونی» نیاز دارد که تهیه آن از خارج کشور ناممکن است.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه روز پنج‌شنبه، بیست‌ویکم حمل در نشست خبری در کابل گفت که این وزارت تلاش می‌کند تا این وسایل را در داخل کشور تهیه کند. وی افزود که هر چند این وزارت بیش از ۱۰۰ هزار جوره کیت محافظتی وارد کرده‌ اما به باور وی، این وسایل کافی نیست و وزارت صحت به کمک تولیدکننده‌گان داخلی در تلاش است تا یک فابریکه تولید را مطابق به معیارهای منطقه‌ای در داخل کشور ایجاد کند.

آقای فیروز افزود که این فابریکه تا سه روز دیگر کارش را آغاز خواهد کرد و ظرفیت تولید ۱۰ هزار جوره چپن و ماسک در روز را خواهد داشت. وی گفت که این وسایل در اختیار داکتران و افرادی قرار می‌گیرد که با بیماران در تماس‌اند.

وزیر صحت عامه تصریح کرد که کار تولید مایع ایتانول نیز به زودی آغاز می‌شود. به گفته آقای فیروز، از این مایع برای پاک کردن دست‌ها و سطوح کار گرفته خواهد شد. این در حالی است که روند آزمایش موارد مشکوک ویروس کرونا در هرات به دلیل کمبود مواد مورد نیاز متوقف شده است.

آقای فیروز هم‌چنان افزود که خطر مرگ ناشی از ویروس کرونا وجود دارد، اما این ویروس پس از دفن شدن، سرایت نمی‌کند. وی وضعیت را بحرانی خواند و از مردم خواست که تجمع را در مراسم تدفین به کمترین حد برسانند و مانع دفن مبتلایان ویروس کرونا در گورستان‌ها نشوند.

هم‌زمان با این، وزارت مخابرات و تکنولوژی معلوماتی در هم‌آهنگی با وزارت صحت عامه نرم‌افزار و سایتی را به نام«کرونا آسان» برای توحید آمارهای مبتلایان کرونا و معلومات صحی برای مردم ایجاد کرده‌ است. فهیم هاشمی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی افزود که معلومات مبتلایان ویروس کرونا در کشور در این نرم‌افزار و سایت بر اساس مناطق گنجانیده می‌شود تا مردم محل دقیق گردش این ویروس را تشخیص دهند.

وی هم‌چنان افزود که علاوه بر آمارها، شهروندان می‌توانند احتمال مصاب شدن‌شان به این ویروس را از طریق پرسش‌وپاسخ آن‌لاین بررسی کنند. آقای هاشمی افزود که معلومات مورد نیاز برای پی‌گیری از ویروس کرونا نیز در این نرم‌افزار گنجانیده شده و قرار است موراد دیگری نیز در آینده به آن افزوده شود.

بر اساس آمارها در حال حاضر ۴۸۴ تن در کشور به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند که از این میان، ۳۲ تن بهبود یافته‌اند و ۱۵ تن دیگر نیز جان‌های‌شان را از دست داده‌اند. وزارت صحت عامه پیش از این گفته بود که ویروس کرونا به گردش اجتماعی در آمده و از مردم خواسته بود که توصیه‌های صحی و قواعد قرنطینه را در نظر بگیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن