وزیر صحت عامه: شمار مبتلایان بیماری ایدز در افغانستان کاهش یافته است

۸صبح، کابل: وزارت صحت عامه می‌گوید که با تطبیق راهبرد مبارزه با بیماری ایدز از سوی این وزارت، شمار مبتلایان بیماری ایدز نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وزارت صحت عامه روز سه‌شنبه سیزدهم قوس از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز با شعار«اکنون- واقعه جدید اچ‌آی‌وی را توقف دهید» بزرگداشت کرد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه، در محفل بزرگداشت از روز جهانی ایدز گفت: «وزارت صحت عامه با تطبیق راهبرد مبارزه با بیماری ایدز نتایج بسیار خوبی را به دست آورده است. نظر به آمار تخمینی سازمان صحی جهان شمار متبلایان به بیماری ایدز نسبت به سال گذشته از ۷۵۰۰ به ۵۹۰۰ تن در افغانستان کاهش یافته است.»

 آقای فیروز بر مبارزه جدی و پایدار با بیماری ایدز تأکید کرد و افزود با وجودی که شیوع بیماری ایدز در افغانستان در سطح پایین قرار دارد اما این کافی نیست و باید به کشوری عاری از بیماری ایدز تبدیل شود.

وزیر صحت عامه بلند بردن آگاهی مردم را در پیوند به چگونگی شیوع این بیماری برای کاهش بیماری ایدز مهم خواند.

در همین ‌حال، محمدعثمان فروتن، معین وزارت مبارزه با مواد مخدر گفت که یکی از عوامل بیماری ایدز اعتیاد به مواد مخدر است. وی افزود به دلیل سطح پایین آگاهی در میان معتادان، آنان بیشتر در معرض خطر جدی ابتلا به بیماری ایدز هستند.

به گفته او، در حال حاضر بیش از ۳ میلیون نفر در کشور به مواد مخدر معتاد هستند. 

آمار وزارت صحت عامه افغانستان نشان می‌دهد که از سال ۱۹۹۸ تا آخر ماه عقرب ۱۳۹۷ به صورت مجموعی ۲ هزار و ۷۱۵ واقعه ایدز در کشور به ثبت رسیده است. از این میان، ۷۵ درصد مردان و ۲۵ درصد آن زنان هستند.

از روز جهانی مبارزه با بیماری ایدز از سال ۱۹۸۸ به این سو همه ساله در اول دسامبر در اکثر کشورهای جهان بزرگداشت می‌شود.

گزارش‌های سازمان صحی جهان و سازمان ملل متحد می‌رساند که تا آغاز سال ۲۰۱۸ دست‌کم ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری ایدز گرفتار شده‌اند و یک میلیون نفر به دلیل بیماری ایدز جان خود را از دست داده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا