وزیر عدلیه: جایگاه وکیل مدافع و دادستان در یک پرونده و در جریان محاکمه باید همسان باشد

۸صبح، کابل: فضل‌احمد معنوی، وزیر عدلیه کشور می‌گوید که حضور وکیل مدافع در محاکم سبب تأمین عدالت می‌شود و باید جایگاهش با دادستان در یک پرونده همسان باشد.

معنوی این سخنان را در دیدار با مسوول پروژه «دست‌رسی به خدمات با کیفیت عدلی و قضایی» برنامه توسعه سازمان ملل (UNDP) در افغانستان، مطرح کرده است.

وزیر عدلیه در این دیدار که روز یک‌شنبه، سوم حوت انجام شده است، گفته است که مساعدت‌های حقوقی اعتبار اصلی و بخش مهم این وزارت است که به تازه‌گی کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی نیز به منظور گسترش فعالیت‌های این بخش ایجاد شده است.

فضل‌احمد معنوی افزوده است که نباید همه فعالیت‌ها در شهرها متمرکز باشد و نیاز است این خدمات در ولایت‌های دوردست نیز گسترش یابد.

وزیر عدلیه افزوده است: «تلاش می‌کنیم تا جایگاه وکیل مدافع را تقویت کنیم تا در حد دادستان در قضایا و جریان محاکمه نقش داشته باشد.»

معنوی افزوده است که نباید نقش وکیل مدافع نمادین باشد؛ زیرا حضور او سبب تأمین عدالت می‌شود.

از جانب دیگر، وزیر عدلیه گفته است که کمیسیون عالی مساعدت‌های حقوقی به منظور انسجام کمک‌ها در راستای تقویت و گسترش مساعدت‌های حقوقی، صندوق پولی حمایت از مساعدت‌های حقوقی را ایجاد می‌کند و منظوری آن را از ریاست جمهوری گرفته است تا کمک‌ها منسجم شود و موسسات فعال در این عرصه پاسخ‌گو شوند.

به گفته وزیر عدلیه، در بخش قانون‌گذاری باید تحول اساسی اعمال شود تا نظام قانون‌گذاری با معیارهای روز متوازن و مردم در این روند دخیل شوند.

از جانب دیگر، محمدزبیر قانع، مسوول پروژه دست‌رسی به خدمات با کیفیت عدلی و قضایی برنامه توسعه‌ سازمان ملل گفته است که این نهاد در بخش مساعدت‌های حقوقی پروژه «لگف» را پیش می‌برد که از طریق آن ۱۲ ولایت را تحت حمایت قرار داده ‌است که مساعدت‌های حقوقی در این ولایات از طریق موسسات انجام می‌شود. او افزوده است که قرار است ۱۲ ولایت دیگر نیز از طریق ریاست‌های عدلیه ولایات تحت پوشش این برنامه قرار گیرد.

دکمه بازگشت به بالا