وزیر انرژی و آب برکنار شد

۸صبح، کابل: ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ا‌ی اعلام کرده که رییس جمهور، علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب را از مقامش برکنار کرده است.

در این خبرنامه که روز شنبه (۱۹جوزا) نشر شده، آمده که محمدگل خلمی، معین انرژی این وزارت به حیث سرپرست وزارت انرژی و آب تعیین شده است.

در خبرنامه‌ی دفتر رییس جمهور آمده: «به تأسی از حکم فقره‌ی یازدهم ماده‌ی شصت و چهارم قانون اساسی افغانستان و با صدور این حکم، علی‌احمد عثمانی وزیر انرژی و آب جمهوری اسلامی افغانستان از وظیفه‌ی‌شان عزل و الی تعیین و معرفی کاندید وزیر جدید به مجلس نماینده‌گان، سرپرستی از امور وزارت انرژی و آب به انجنیر محمدگل خُلمی، معین انرژی آن وزارت، بر علاوه وظیفه‌ی فعلی‌شان سپرده می‌شود.»

آقای عثمانی و رییس جمهور غنی از مدتی به این سو روابط تیره‌ای داشتند. در ماه حوت پارسال ریاست جموری مانع سفر آقای عثمانی برای افتتاح کار ساخت پروژه‌ی تاپی در ولایت هرات شده بود.

پس از آن، در جریان همین ماه (جوزا)، ریاست جمهوری بار دیگر مانع یک سفر ولایتی وزیر انرژی و آب شد. آقای عثمانی بارها از اداره‌ی تدارکات ملی که توسط رییس جمهوری غنی رهبری می‌شود، انتقاد کرده بود. او گفته بود که صلاحیت اداره‌ی ملی تدارکات افغانستان بیشتر از لایحه‌ی وظایف آن است.

آقای عثمانی همچنان گفته بود که ریاست جمهوری تمایل ندارد که پروژه‌های بزرگ انرژی را او امضا کند. او به طور نمونه از پروژه‌ی غضنفر گروپ، پروژه‌ی تولید برق از گاز در شمال کشور یادآوری کرده بود.

دکمه بازگشت به بالا