وزیر مخابرات: باید استفاده مسوولانه از انترنت را ترویج کنیم تا روی شبکه فشار نیاید

۸صبح، کابل: وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی پس از انتقادهای شهروندان مبنی بر پایین بودن سرعت انترنت، گفته که ضرورت است استفاده مسوولانه از انترنت ترویج یابد تا روی شبکه مخابراتی فشار نیاید.

فهیم هاشمی، وزیر مخابرات و تکنولوژی معلومات این مطلب را روز گذشته در صفحه فیس‌بوکش نوشته است. این موقف‌گیری وزیر مخابرات اما با واکنش‌های طنزآمیز شهروندان مواجه شد.

شماری از شهروندان با انتقاد از موقف‌گیری وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی، به گونه‌ی تلویحی گفته‌اند که نیاز است پس از این تلاش کنند تا علاوه بر فشار نیاوردن روی برق روزانه، بالای انترنت نیز فشار نیاورند.

در همین حال، آگاهان تکنولوژی معلوماتی «IT» می‌گویند که پهنای باند انترنت می‌تواند نامحدود باشد و این استدلال وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی نشان می‌دهد که وزارت در کارهایش به شکل درست عمل نکرده است.

سیدشریف سعیدی، آگاه امور تکنولوژی معلوماتی و امنیت سایبری در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که وزارت مخابرات و تکنولوژی پهنای باند انترنتی را به شکل اختصاصی نه، بل‌که به شکل جمعی در اختیار کاربران قرار می‌دهد که سبب فشار طبیعی روی شبکه می‌شود.

این آگاه امور «IT» افزود که اگر وزارت مخابرات و تکنولوژی معلومات پهنای باند کافی‌ای برای کشور خریداری کند، کاربران انترنت هیچ‌گاهی با این مشکل روبه‌رو نمی‌شوند. به گفته آقای سعیدی، شبکه‌ها برای دریافت پهنای باند، پول بیش‌تری سرمایه‌گذاری نکرده‌اند و به جای آن، به میزان کاربران می‌افزایند که فشار را به گونه‌ی طبیعی بالا می‌برد.

آقای سعیدی که صاحب امتیاز یکی از شرکت‌های تسهیل‌کننده خدمات هاستینگ نیز هست، افزود که مدیریت پهنای باند در کشور ضعیف است و پهنای باند محدود برای شمار زیادی از کاربران استفاده شده که منجر به فشار روی شبکه می‌شود. وی هم‌چنان گفت که زیرساخت‌های شبکه‌ای در کشور نیز در فشار روی شبکه نقش دارند و اگر سیستم وای‌فای استفاده شود، می‌تواند فشار بر شبکه را بیش‌تر سازد.

این در حالی است که وزیر مخابرات و تکنولوژی معلوماتی اواخر سال گذشته در نشستی با سران یکی از شبکه‌های مخابراتی گفته بود که انترنت ارزان و باکیفیت حق شهروندان است. گفتنی است که بر اساس معلومات وزارت مخابرات، میزان استفاده از انترنت در جهان در روزهای قرنطینه حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است.

آقای هاشمی دو ماه پیش گفته بود که نرخ انترنت سلام را ۳۰ درصد کاهش داده و از سایر شبکه‌های مخابراتی نیز خواسته بود که نرخ‌ها بسته‌های انترنتی‌شان را کاهش دهند.

شهروندان پیش از این نیز با انتقاد از نرخ و کیفیت بسته‌های انترنتی، از اداره تنظیم خدمات مخابراتی «اترا» و وزارت مخابرات و تکنولوژی خواسته بودند که نرخ‌های بسته‌های انترنتی شرکت‌های مخابراتی را کاهش دهد و به کیفیت انترنت بیفزایند.

دکمه بازگشت به بالا