وزیر امور سرحدات و قبایل برای پیگرد عدلی و قضایی مولوی انصاری به دادستانی کل عریضه کرده است

۸صبح، کابل: محب‌الله صمیم، وزیر امور سرحدات و قبایل می‌گوید که اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات که کار کردن در نظام را گناه کبیره خوانده، سوء استفاده از آزادی بیان و تلاش برای برهم زدن امنیت کشور است.

وزیر امور سرحدات و قبایل روز دوشنبه، چهارم حوت در یک نشست خبری گفت که برای تحت پیگرد قرارگرفتن مجیب‌الرحمان انصاری، به عنوان یک مأمور دولت به دادستانی کل عریضه داده است.

او گفت که اظهارات مولوی انصاری می‌تواند زنده‌گی ماموران نظام را با خطر روبه‌رو کند و راه را برای تجاوز به حقوق بشری و اسلامی مردم نیز هموار می‌کند.

محب‌الله صمیم، انصاری را یک ملای افراطی با سابقه افراطی‌گری خواند و افزود شواهد نشان می‌دهد که سخنانش علیه نظام از خود انصاری نه، بلکه از جاهای دیگر به وی دیکته شده است و او ماموریت یافته است که امنیت کشور را با تعبیرهای افراطی و بیانات نادرست از دین، لطمه بزند.

وزیر امور سرحدات و قبایل گفت که اظهارات مولوی انصاری دشمنی با نظام، مردم، معارف و به ویژه دشمنی با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور است.

در این نشست شماری از عالمان دین نیز اظهارات مولوی انصاری را در مورد مردم و نظام افغانستان، «سخنان بی‌جا و فتوای جاهلانه» خواندند که به گفته عالمان دین، این اظهارات هیچ اصل و مجوز شرعی ندارد.

سخنان اخیر مولوی مجیب‌الرحمان انصاری در پیوند به «نظام» و «نیروهای امنیتی» افغانستان، واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.

مولوی انصاری، روز جمعه، اول حوت، در جریان خطبه نماز جمعه، حضور در نظام افغانستان را «گناه کبیره» خواند. افزون بر این، او عالمان دین که از حکومت حمایت می‌کنند را بدتر از «یهود و نصارا» عنوان کرد.  انصاری در توضیح سخنانش گفته است که هدف او کسانی بوده است که از نظام حمایت می‌کنند.

در واکنش به این سخنان، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، اظهارات مولوی انصاری را خلاف دیدگاه تمام علمای جهان خوانده و تأکید کرده است که اگر کسی مردم را علیه نظام تحریک کند، «بغاوت‌گر» است و احتمال دخیل بودن استخبارات منطقه‌ای در سخنان اخیر مولوی انصاری از سوی امنیت ملی بررسی می‌شود.

سید وحید قتالی، والی هرات نیز در واکنش تند به اظهارات مولوی انصاری، تأکید دارد که هرات جایی برای تولید داعش نیست و حتا اگر با بهای خونش تمام شود، اجازه نمی‌دهد کسی به دستور بیگانه، اندیشه‌های افراطی را ترویج دهد.

دکمه بازگشت به بالا