وزیر زراعت: از عسل داخلی استفاده کنید

با آن که عسل‌های وطنی کیفیت فوق‌العاده‌ای دارند، شهروندان افغانستان از آن کمتر استفاده می‌کنند.

مقام‌های وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری می‌گویند که عسل‌های خارجی با کیفیت بسیار پایین به بازار کشور وارد می‌شود و با بهای ارزان، بازار را تصاحب کرده‌اند.

در مراسم تجلیل از روز عسل، نصیراحمد درانی وزیر زراعت، آبیاری و مالداری در پیوند به چگونه‌گی کیفیت و مقدار تولید عسل در سال گذشته‌ی میلادی پرداخت و گفت که کیفیت عسل افغانستان، بهتر از عسل‌های خارجی است و «باید هموطنان ما به خاطر سودمندی‌های صحی و تغذی مثبتی که دارد، از عسل داخلی استفاده کنند.»

آقای درانی گفت که استفاده از عسل داخلی باعث می‌شود که تولیدات بهتر و معیاری‌تر از گذشته شوند، زمینه‌ی اصلاح محیط بهتر برای زنبورداری فراهم شود و شمار بیش‌تری از هموطنان به پرورش زنبور و تولید عسل روی بیاورند.

وزیر زراعت به کارآفرینی با گسترش بخش زنبورداری پرداخت و گفت: «۴۰ هزار خانواده در بخش زنبورداری کار می‌کنند و مصارف زنده‌گی‌شان را از این طریق پیدا می‌کنند.»

وزیر زراعت یادآوری کرد که در حال حاضر شش هزار و ۵۱۰ نفر در کشور زنبورداری می‌کنند و وزارت زراعت در قالب ۸ کوپراتیف، ۲۸ انجمن و یک اتحادیه از زنبورداران حمایت می‌کند. وزیر زراعت در همایش گرامی‌داشت از روز عسل گفت در ۲۰۱۷ دو هزار و ۱۰۳ تن عسل تولید شده است که افزایش ۲۴ درصدی را نسبت به سال پیشتر از آن نشان می‌دهد. در افغانستان در حال حاضر ۲۱۳ هزار و ۸۳۷ صندوق زنبور عسل وجود دارد، اما افغانستان ظرفیت داشتن یک میلیون صندوق زنبور عسل را دارد.

وزیر زراعت هم‌چنان به حفظ و بهبود کیفیت عسل تأکید کرد و به زنبورداران گفت: «صنعت عسل باید به سطح بین‌المللی معیاری شود، ما در این بخش با شما همکاری می‌کنیم، باید عسل به بازارهای جهانی انتقال پیدا کند و کیفیت عسل داخلی مشهور شود، ما در نظر داریم میزان تولید عسل را به ۱۱ هزار تن برسانیم.»

آقای درانی گفت که هدف تجلیل از روز عسل توسط وزارت زراعت، شناساندن کیفیت و مزیت‌های عسل داخلی برای شهروندان است تا بتوانند از محصول بهتر کشورشان استفاده کنند تا بازار و زمینه‌های دیگر برای این تولید بهتر و خوش‌کیفیت بیشتر فراهم شود.

آقای درانی هم‌چنان گفت که زنبورداری باعث اصلاح محیط زیست می‌شود و این یکی از مکلفیت‌های هموطنان برای محیط زیست است تا عسل تولید شده توسط زنبورداران داخلی را بخرند و از اصلاح محیط زیست‌شان پشتی‌بانی کنند.

وزیر زراعت هم‌چنان یادآور شد که این وزارت بازاریابی، افزایش تولید، تشویق سکتور خصوصی برای صادرات عسل و مهیا کردن زمینه‌های عصری‌سازی زنبورداری با معیارهای بین‌المللی را برای رشد زنبورداری در برنامه دارد.

هم‌چنان عبدالرب حمیدی، رییس اتحادیه‌ی ملی زنبورداران می‌گوید: «این اتحادیه به منظور هم‌آهنگی زنبورداران افغانستان برای سهل‌سازی پیش‌رفت در این عرصه ایجاد شده است.» به گفته‌ی آقای حمیدی: «در افغانستان ۲۱۳ هزار ۸۰۷ فامیل زنبور عسل داریم، مشکلات ما پایین قیمت عسل، نبود بازار، تجمع زنبورداران در یک جای، بسته‌بندی غیرمعیاری، واردات عسل‌های بی‌کیفیت خارجی، نبود فابریکه‌ی ساخت بوتل و نداشتن هم‌آهنگی، کنترول نشدن کیفیت عسل، نداشتن امکانات بسته‌بندی و درجه‌بندی، کاربرد دواهای بی‌کیفیت، مشکلات امنیتی و مشکلات تبلیغاتی است.»

او گفت که ۶ هزار و ۵۰۰ تن در اتحادیه‌ی ملی زنبورداران عضو هستند.

افغانستان در سال ۲۰۱۶ یک هزار و ۷۰۲ تن و در سال ۲۰۱۷ دو هزار و ۱۰۷ تن عسل تولید کرده است که افزایش ۲۴ درصدی تولید را نشان می‌دهد.

در همین حال موسا، یکی از فارم‌داران زنبور می‌گوید که وزارت زراعت باید آنان را برای کنترول بیماری‌هایی که زنبور‌ها را تهدید می‌کند، هم همکاری کند. حدود ۱۰ سال است که موسا در ولایت بدخشان زنبورداری می‌کند. تولیدات سالانه‌ی او به ۵۰۰ کیلو گرام می‌رسد.

موسا زنبور‌داری را بهتر از شغل‌های دیگر می‌داند و می‌گوید که از این طریق مصرف خانواده‌اش را راحت‌تر تأمین می‌کند.

این زنبوردار بدخشی هم‌چنان از وزارت زراعت خواست که برای عسل آنان مارکیت فروش پیدا کند.

روز سه‌شنبه، ۲۸ حمل وزارت زراعت، آبیاری و مالداری با حضور نماینده‌گان کوپراتیف‌ها و اتحادیه‌های زنبورداری، زنبورداران انفرادی، باغداران، مأموران ریاست‌های زراعت ولایات، نماینده‌گان سکتور خصوصی و مؤسسه‌های غیردولتی خارجی و داخلی، از روز عسل تجلیل کرد.

دکمه بازگشت به بالا