میلر و بجوا در دیدار شان بر گفت‌وگوهای صلح افغانستان زیر رهبری خود افغان‌ها تأکید کردند

۸صبح، کابل: همزمان با نزدیک شدن چهارمین دور نشست رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در عربستان سعودی، جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان و قمر جاوید بجوا، رییس ستاد ارتش پاکستان، در دیدارشان در راولپندی این کشور گفته‌اند که صرف پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها می‌تواند، نتیجه‌بخش باشد.

فرمانده ماموریت حمایت قاطع و رییس ستاد ارتش پاکستان روز پنج‌شنبه ششم جدی باهم در شهر راولپندی این کشور دیدار کردند.

در یک اعلامیه ارتش پاکستان آمده است که محور گفت‌وگوها در این دیدار، روند گفت‌وگوهای صلح افغانستان بوده است و دو طرف در این نشست از تلاش‌های صلح به رهبری و مالکیت‌ افغان‌ها حمایت کرده‌اند.

اعلامیه هرچند جزئیات بیشتری در این خصوص نداده است اما افزوده است که این دو مقام نظامی امریکا و پاکستان گفته‌اند که تنها تلاش‌ها به رهبری و مالکیت افغان‌ها می‌تواند راه پروسه صلح افغانستان را به موفقیت برساند.

فرمانده ماموریت حمایت قاطع در حالی به پاکستان سفر می‌کند که قرار است چهارمین دور مذاکرات رسمی و رو در روی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در آینده نزدیک، در عربستان سعودی برگزار شود.

پیش از این در بیست‌وششم ماه قوس، زلمی‌ خلیل‌زاد نماینده ویژه امریکا در مورد صلح افغانستان و نماینده‌گان گروه طالبان در امارات دیدار کردند. این دیدار سه روز به طول انجامید. در این نشست سه روزه، نماینده‌گان حکومت افغانستان حضور نداشتند.  

هرچند حکومت افغانستان نیز هیأت مذاکره‌کننده صلح به رهبری سلام رحیمی را به امارات متحده عربی فرستاده بود. در حالی که حکومت آغاز گفت‌وگوهای صلح با طالبان را «قریب‌الوقوع» خوانده بود، نماینده‌گان طالبان با هیأت مذاکره‌کننده حکومت وارد گفت‌وگو نشدند.

دکمه بازگشت به بالا