سازمان‌های دیاسپورای هزاره: حکومت به‌ جای اقدام نظامی و تلافی‌جویانه، منازعه بهسود را از راه‌های صلح‌آمیز حل کند

۸صبح، کابل: سازمان‌های دیاسپورای هزاره با انتقاد از حمله نظامی در بهسود، گفته‌اند که حکومت باید به‌ جای اقدام نظامی و تلافی‌جویانه، منازعه بهسود را از راه‌های صلح‌آمیز حل کند.

سازمان‌های دیاسپورای هزاره که شامل ۱۲ سازمان می‌شود، روز پنج‌شنبه، پنجم حمل، با نشر بیانه‌ای گفته‌های حکومت مبنی بر گرفتن انتقام از عبدالغنی علی‌پور را نگران‌کننده توصیف کرده‌اند. این سازمان‌ها افزوده‌اند که حکومت با زیرپا گذاشتن قوانین بین‌المللی، سبب شعله‌ور شدن خشونت و کشتارهای فراقانونی می‌شود.

در این بیانه تصریح شده که پس از گسیل نیروهای امنیتی به بهسود، احتمال تشدید بیش‌تر خشونت و نقض «فاحش حقوق بشر» در این مناطق وجود دارد. علاوه بر این، این سازمان‌ها گفته‌اند که کاربرد چنین ادبیات توسط مقام‌های حکومتی افغانستان می‌تواند سبب تحریک خشونت‌های هدفمند قومی علیه افراد ملکی هزاره در سراسر افغانستان شود. به گفته این نهاد پس از واکنش حکومت، نشانه‌های اولیه خشونت قومی در فضای شبکه‌های اجتماعی موج می‌زند.

سازمان‌های دیاسپورای هزاره با ابراز نگرانی گفته‌اند، از آن‌جایی که منازعه بهسود ابعاد عمیق تاریخی و قومی دارد، گسیل نیرو می‌تواند باعث روشن شدن جرقه خشونت‌های گسترده در این ولسوالی و دیگر مناطق هزاره‌نشین شود.

این سازمان‌ها خاطرنشان کرده‌اند که علی‌پور زاده بی‌توجهی حکومت در امر تأمین امنیت مناطق هزاره‌نشین و عدم حل منازعه کوچی‌ها با مردم این مناطق است. به گفته آنان، با وجودی‌ که مردم محل و نماینده‌گان آنان در مجلس نماینده‌گان بارها خواهان حل این منازعه و تأمین امنیت راه‌های مواصلاتی‌شان شدند، حکومت اما وقعی به این خواست‌ها نگذاشته است.

به باور سازمان‌های دیاسپورای هزاره، این عوامل سبب شده که علی‌پور و شماری از حامیانش دست به سلاح ببرند و در برابر این چالش‌ها ایستاده‌گی کنند.

از جانب دیگر، این سازمان‌ها از گمارش‌الله داد فدایی، فرمانده پیشین پولیس میدان‌وردک، به عنوان فرمانده پولیس لغمان انتقاد کرده‌اند. آنان گفته‌اند، با وجودی‌ که وی از سوی هیأت تحقیق حکومت و کمیسیون مستقل حقوق بشر در امر کشتار و شکنجه غیرنظامیان مقصر شناخته شده بود، حکومت اما بدون تطبیق عدالت، وی را به حیث فرمانده جدید ولایت لغمان تعیین کرده است.

 این سازمان‌ها افزوده‌اند که این تصمیم حکومت اعتماد مردم به حاکمیت قانون را شدیدا آسیب رسانده است. سازمان‌های دیاسپورای هزاره تصریح کرده‌اند که عملکرد دو‌گانه حکومت نشان می‌دهد که منازعه بهسود انگیزه سیاسی دارد.

با این‌همه این سازمان‌ها از حکومت و نیروهای امنیتی خواسته‌اند که به جای اقدام نظامی و تلافی‌جویانه، منازعه را از راه‌های صلح‌آمیز حل کند. به باور این سازمان‌ها، اقدام نظامی و تلافی‌جویانه سبب افزایش خشونت در بهسود و مناطق اطراف آن می‌شود.

از طرف دیگر سازمان‌های دیاسپورای هزاره از حکومت خواسته‌اند که الله‌داد فدایی را از وظیفه برکنار و برای تحقیقات بی‌طرفانه به دستگاه عدلی و قضایی معرفی کند.

این سازمان‌ها به جامعه بین‌المللی و دولت‌های حاضر در افغانستان پیشنهاد داده‌اند که بر حکومت فشار بیاورند تا از افزایش خشونت دست بکشد و تنش‌های بهسود را از راه‌های صلح‌آمیز حل کند. در ضمن سازمان‌های دیاسپورای هزاره از یوناما خواسته‌اند که در رابطه به ادعای نقض حقوق بشر در بهسود تحقیقات بی‌طرفانه خود را آغاز کند.

هم‌چنان این سازمان‌ها با نشر این بیانیه از کشورهای حاضر در افغانستان خواسته‌اند که تحقیقات بی‌طرفانه‌ خود را درباره‌ سقوط چرخ‌بال ارتش راه‌اندازی کنند و با بررسی ابعاد تکنیکی سرنگونی چرخ‌بال و فراهم کردن اطلاعات استخباراتی لازم در شناسایی حمله و عاملان آن کمک کنند.

علاوه بر آن، در بیانه‌ این سازمان‌ها آمده است که کشورهای بین‌المللی و یوناما اوضاع جاری و اتفاقات بهسود را از نزدیک نظارت کنند و با گزارش‌دهی بی‌طرفانه و مستقل، جلو نشر و گسترش اطلاعات غلط را بگیرند.

گفتنی است که قضیه بهسود پس از سقوط یک چرخ‌بال ارتش اوج گرفت. هرچند در ابتدا علی‌پور تأیید کرد که این چرخ‌بال از سوی نفرات او سقوط داده شده، اما در تازه‌‌ترین اظهاراتش دست داشتن در سقوط این چرخ‌بال را رد کرده است. حکومت، علی‌پور را در این قضیه مقصر شناخته و بر گرفتن انتقام تاکید کرده است. از این رو صدها تن از نیروهای امنیتی را برای سرکوب علی‌پور به بهسود فرستاده است.

پیش از این مجلس نماینده‌گان نیز خواهان حل این غایله از راه گفت‌وگو شده‌ بود، اما حکومت گفت‌وگو با علی‌پور را رد کرده و به گرفتن انتقام تأکید کرده است.

قابل یادآوری است که سازمان‌های دیاسپورای هزاره شامل هزاره اینترنشنال، شورای هزاره‌های بریتانیا، شورای جهانی هزاره، اتحادیه هزاره‌های نیوزلند، بنیاد شهید مزاری در استرالیا، انجمن فرهنگی کاتب در دانمارک، انجمن صلصال در سویدن، مرکز فرهنگی هزاره‌های هامبورگ، شورای سراسری هزاره‌های اسماعیلی در کانادا، شبکه دوستی زنان هزاره در استرالیا، مرکز خدمات بشردوستانه هزاره‌ها در کانادا و مجمع تحقیقاتی هزار‌ه‌ها در کانادا است.

دکمه بازگشت به بالا