مسی؛ اعجوبه‌ی تکرار نشدنی دنیای فوتبال

رضا مرادی

لیونل مسی، اعجوبه ارجنتاینی تیم فوتبال بارسلونای اسپانیا بالاتر از کریستیانو رونالدو و ویرجیل فن‌دایک توپ طلای ۲۰۱۹ را کسب کرد تا برای ششمین بار برنده این جایزه شود. وی پیش از این نیز بهترین بازیکن فیفا در سال ۲۰۱۹ شناخته شده بود.

لیونل مسی در شبی که بسیاری منتظر بودند ویرجیل فن‌دایک مرد سال فوتبال جهان شود، ششمین توپ طلایش را برد و دوباره از کریس رونالدو در بردن توپ طلا پیش افتاد. مسی تنها بازیکنی در تاریخ فوتبال است که شش بار برنده جایزه بهترین بازیکن سال جهان شده است. مسی با کسب این جایزه، بالاتر از کریستیانو رونالدو، حریف دیرینه‌اش ریکارد بیش‌ترین توپ طلا توسط یک بازیکن را در تاریخ فوتبال به ثبت رساند. حریف پرتگالی وی توانسته تا اکنون پنج بار این جایزه را به دست آورَد.

مسی در مجموع ۶۰ دیدار در سال ۲۰۱۹، ۵۶ گول به ثمر رسانده و ۲۱ پاس گول به هم‌تیمی‌هایش فرستاده است. این بازیکن در ۱۴ دیدار فصل جاری فوتبال، نُه گول به ثمر رسانده و هشت پاس گول برای هم تیمی‌هایش فرستاده است.

لیونل مسی در شبی که بسیاری منتظر بودند ویرجیل فن‌دایک مرد سال فوتبال جهان شود، ششمین توپ طلایش را برد و دوباره از کریس رونالدو در بردن توپ طلا پیش افتاد. مسی تنها بازیکنی در تاریخ فوتبال است که شش بار برنده جایزه بهترین بازیکن سال جهان شده است. مسی با کسب این جایزه، بالاتر از کریستیانو رونالدو، حریف دیرینه‌اش ریکارد بیش‌ترین توپ طلا توسط یک بازیکن را در تاریخ فوتبال به ثبت رساند. حریف پرتگالی وی توانسته تا اکنون پنج بار این جایزه را به دست آورَد. مسی در مجموع ۶۰ دیدار در سال ۲۰۱۹، ۵۶ گول به ثمر رسانده و ۲۱ پاس گول به هم‌تیمی‌هایش فرستاده است. این بازیکن در ۱۴ دیدار فصل جاری فوتبال، نُه گول به ثمر رسانده و هشت پاس گول برای هم تیمی‌هایش فرستاده است. وی در فصل پیش با باشگاه بارسلونا به قهرمانی لیگ اسپانیا دست یافت، بهترین گول‌زن اروپا شد و با تیم ملی ارجنتاین نیز مقام سوم در کوپا امریکا را به دست آورد. سال گذشته لوکا مودریچ، هافبک رئال مادرید توانسته بود در رقابت با مسی و رونالدو، این جایزه را به دست آورد.

وی در فصل پیش با باشگاه بارسلونا به قهرمانی لیگ اسپانیا دست یافت، بهترین گول‌زن اروپا شد و با تیم ملی ارجنتاین نیز مقام سوم در کوپا امریکا را به دست آورد. سال گذشته لوکا مودریچ، هافبک رئال مادرید توانسته بود در رقابت با مسی و رونالدو، این جایزه را به دست آورد.

مسی در ۲۱ سالگی توپ طلای اروپا را از آن خود کرد. وی هم‌چنین نامزد دریافت عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال جهان شد. در سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۹، اولین جایزه‌ی توپ طلای خود را دریافت کرد و هم‌چنین بهترین بازیکن سال شد. وی موفقیت‌هایش را با دریافت توپ طلای سال‌های ۲۰۱۱،۲۰۱۰، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ تکمیل کرد. او در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ عنوان بهترین بازیکن سال اروپا را دریافت کرد.

مسی در ۲۴ ساله‌گی بهترین گلزن تاریخ فوتبال بارسلونا در تمامی رقابت‌ها شد. لئو در ۲۵ ساله‌گی جوان‌ترین بازیکن تاریخ رقابت‌های لالیگا لقب گرفت که توانسته ۲۰۰ گول در این لیگ به ثمر برساند؛ از او می‌توان به عنوان بهترین بازیکن نسلش نام برد. هم‌چنین وی از دیدگاه کارشناسان بزرگ فوتبال و تحقیقات کالج هالند باهوش‌ترین بازیکن دنیا به حساب می‌آید. بازیکنی که در یک صدم ثانیه توانایی تصمیم‌گیری با توپ را دارد. مسی اولین بازیکنی است که شش بار برنده توپ طلای اروپا و جهان و یک‌بار هم به عنوان بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال جهان برگزیده شده ‌است. او هم‌چنین بهترین بازیکن سال فوتبال جهان در سال‌های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵، ۲۰۱۹ بوده ‌است و از این حیث رکورددار است.

توپ طلا سال گذشته به لوکا مودریچ رسید. لوکا مودریچ یک سال قبل و در چنین روزهایی به یک دهه سلطه لیونل مسی و کریستیانو رونالدو پایان داده و عنوان بهترین بازیکن فیفا و توپ طلای فرانس فوتبال را از آن خودش کرد. مسی در سال ۲۰۱۹ علاوه بر گلزنی در پاس گل نیز بهترین بوده است. بر اساس اعلام سازمان معتبر IFFHS این فوق ستاره ارجنتاینی بارسلونا با کسب ۲۹۹ امتیاز به عنوان بهترین بازی‌ساز سال ۲۰۱۹ انتخاب شده است. مسی این عنوان را با اختلافی فاحش و بالاتر از بازیکنانی نظیر کوین دی بروینه و ادن هازارد به دست آورده است. بعد از سال‌های ۲۰۱۵، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ حالا مسی در سال ۲۰۱۹ نیز این عنوان را برای چهارمین بار از آن خود کرده است. پیش از این تنها ژاوی هرناندز، هافبک سابق بارسلونا، موفق شده بود چهار بار این عنوان را به خود اختصاص دهد و حالا لیونل مسی در کنار این هم‌تیمی سابق خود قرار گرفته است. نکته دیگر این که اینستا پیش از این دو بار و بازیکنانی نظیر زیدان، مودریچ، کاکا و تونی کروس هر کدام یک بار قبل از این، موفق به کسب این عنوان شده بودند.

 

برگزاری مراسم، بدون حضور رونالدو

کریستیانو رونالدو دیگر ستاره لیگ اسپانیا و رقیب سنتی لیونل مسی اما هم‌چون سال گذشته در مراسم اهدای توپ طلای فرانس فوتبال که امشب در پاریس برگزار شد، حضور نداشت. ظاهراً دلیلی که رونالدو برای عدم حضورش در این مراسم برای برگزار کننده‌گان ذکر کرده، هم‌زمانی این مراسم با مراسم اهدای جوایز برترین‌های فصل گذشته سری آ است که در آن قرار است جایزه بهترین بازیکن کالچو را از آن خود کند و امکان دارد جوایز دیگری را هم ببرد. توپ طلا از جوایز فردی معتبر فوتبال است و از سوی مجله فرانس فوتبال به بهترین بازیکن سال اهدا می‌شود. توپ طلای فعلی ۳۱ سانتی متر ارتفاع، ۲۳ سانتی متر طول، ۲۳ سانتی متر عرض، ۲۳ سانتی متر قطر و چیزی حدود یک‌ونیم کیلو گرام وزن دارد. دو صفحه برنجی برای مدور کردن تندیس توپ طلا نقش مهمی ایفا می‌کنند.

این جایزه در دوره سپ‌بلاتر، رییس سابق فدراسیون فوتبال یک‌جا با جایزه The Best به بهترین بازیکن سال اهدا می‌شد، اما پس از حضور جانی انفانتینو در کرسی ریاست این سازمان جهانی، این دو جایزه اکنون به شکل جداگانه به بازیکنان برتر فوتبال اهدا می‌شود. خبرنگاران معتبر ورزشی، مربیان و کاپیتان‌های تیم ملی در چارچوب مجله فرانس فوتبال به بهترین بازیکن سال رای‌ می‌دهند. در فصل جاری، جایزه The Best در سال ۲۰۱۹ که از سوی فیفا به بهترین بازیکن سال فوتبال اهدا می‌شود، به لیونل مسی تعلق گرفت.

 

اهدای جایزه بهترین بازیکن جوان فوتبال

همچنان در حاشیه مراسم امشب، ماتیاس دی لیخت هالندی به عنوان بهترین بازیکن جوان سال ٢٠١٩ از سوی فرانس فوتبال اعلام شد. او با ۱۹ سال سن عنوان جوان‌ترین کاپیتان تیم آژاکس را به دست آورده و جوان‌ترین کاپیتان تاریخ لیگ قهرمانان اروپا بوده ‌است. وی هم‌چنین در تیم ملی فوتبال هالند بازی کرده ‌است و توانسته با آن تیم تا فاینل لیگ ملت‌های اروپا برود. در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۸ دی لیخت به اولین مدافعی تبدیل شد که جایزه پسر طلایی را کسب کرده ‌است.

هم‌زمان با این، الیسون بکر دروازه‌بان لیورپول توانست جایزه بهترین دروازه‌بان سال «یاشین» را از آن خود کند. این نخستین‌بار است که این جایزه از سوی فیفا اهداء می‌شود. گفتنی است که این جایزه مختص به دروازه‌بان برتر فوتبال است که هر سال اهدا خواهد شد. هم‌چنین مگان راپینو ملی پوش تیم فوتبال زنان امریکا جایزه توپ طلای بخش زنان را از سوی فرانس فوتبال کسب کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن