توصیه‌ وزارت اطلاعات و فرهنگ به مردان: به جای خشونت در روزهای قرنطین در امور خانه با زنان کمک کنید

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که جامعه زنان افغانستان از افزایش خشونت‌های خانواده‌گی در روزهای قرنطین شکایت می‌کند.

عبدالمنان شیوای شرق، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ، روز چهارشنبه، چهاردهم جوزا، در یک نشست خبری گفت که براساس «اعتراضات و دادخواهی» جامعه زنان، خشونت‌های خانواده‌گی در روزها و شرایط قرنطین در کشور افزایش یافته است.

معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نشست خبری از مردم خواست که جلو افزایش خشونت‌های خانواده‌گی را بگیرند و تلاش کنند تا آن را به صفر برسانند.

شیوای شرق در این نشست خبری گفت که رسالت «انسانی و دینی» مردان است که در شرایط کرونایی علیه خانواده خشونت نکنند.

او توصیه کرد که در این شرایط باید مردان در کارهای خانه و آموزش کودکان سهم بگیرند و برای ایجاد سهولت‌ها برای خانواده و کم کردن فشار روانی زنان تلاش کنند.

شرق گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ برنامه آگاهی‌ عامه در این مورد را نیز به زودی آغاز می‌کند.

محدودیت گشت‌وگذار در شهر کابل در نهم ماه حمل امسال وضع شد. این وضعیت در بسیاری از شهرهای دیگر نیز تطبیق شده است.

محدودیت گشت‌وگذار سبب شده است که برخی از کارها تعطیل شوند و مردم در خانه‌ها بمانند. چنان که مسوولان وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گویند، خشونت‌های خانواده‌گی در وضعیت این چنینی افزایش یافته است.

پیش‌تر سازمان ملل متحد نسبت به افزایش خشونت علیه زنان در جریان قرنطین خانه‌گی هشدار داده بود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیامی گفته بود که شماری از زنان در جریان تعطیلی‌های ناشی از ویروس کرونا با خشونت مواجه شده‌اند.

او این پیام را در اواسط ماه حمل زمانی منتشر کرده بود که در بیش‌تر کشورها به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا قرنطین وضع شده بود. دبیر کل سازمان ملل متحد  گفته بود که خانه‌ها باید امن‌ترین محل برای زنان باشند.

او از دولت‌ها نیز خواسته بود که به عنوان بخشی از برنامه‌ مبارزه با کرونا، حمایت از زنان را در جریان قرنطین اولویت دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن