گرد‌هم‌آیی‌ها برای کارزارهای انتخاباتی در نهادهای تحصیلی ممنوع شد

۸صبح، کابل: هم‌زمان با آغاز کارزارهای انتخاباتی، وزارت تحصیلات عالی اعلام کرده است که برگزاری گردهم‌آیی‌ها و کارزارهاری انتخاباتی در نهادهای تحصیلی طبق قانون ممنوع است و مسوولان و منسوبان این نهادها باید از اقدام به این امور خودداری کنند.

در یک خبرنامه وزارت تحصیلات عالی که روز یک‌شنبه، ششم اسد نشر شد، گفته شده است که دانشگاه‌ها، نهادهای تحصیلی و مراکز تدریس و تحقیق و تولید علم است و برگزاری هر نوع گردهم‌آیی‌ها، سخنرانی‌ها و فعالیت‌های دیگر مربوط به کارزارهای انتخاباتی در این نهادها، طبق قانون ممنوع است.

این وزارت گفته است با  متخلفانی که در نهادهای تحصیلی دست به کارزارهای انتخاباتی می‌زنند، برخورد قانونی خواهد شد و نیز این متخلفان به نهادهای مسوول معرفی می‌شوند تا قانون بر آن‌ها تطبیق شوند.

این در حالی است که روز گذشته کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، استفاده از ساعات رسمی و منابع دولتی توسط کارمندان خدمات ملکی را به نفع و یا ضرر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ممنوع کرد.

به همین ترتیب، چندی پیش اداره ارگان‌های محلی، تقرری‌ها در سطح ادارات محلی را تا پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری متوقف کرد. هر چند این نهاد روشن نساخته بود که این اقدام به دلایل انتخاباتی روی دست گرفته است شده است یا خیر.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. در این انتخابات به شمول رهبران حکومت وحدت  ملی، ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. پیش‌تر شورای نامزدان ریاست جمهوری و رقیبان سران حکومت از احتمال مداخله مقام‌های حکومتی در انتخابات به نفع یک نامزد ابراز نگرانی کرده بود. گفتنی است که پیش از این یک فرمان از سوی ریاست جمهوری نیز صادر شده بود که بر اساس آن، هیچ مقام حکومتی در ادارات نظامی و غیرنظامی حق مداخله در انتخابات ریاست جمهوری را نداشتند.

دکمه بازگشت به بالا