دیدار رییس جمهور غنی با وزیر خارجه‌ی پاکستان

۸صبح، کابل: رییس جمهور غنی پس از چاشت روز شنبه (۲۴ سنبله) با شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.

دفتر مطبوعاتی ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای نگاشته است که در این دیدار روی موضوعات مختلف به شمول امنیت، صلح و ثبات در منطقه، مبارزه‌ی مشترک با تروریسم، تطبیق پلان عمل افغانستان و پاکستان بحث و تبادل نظر صورت گرفته است.

آقای غنی در این دیدار با اشاره به اهمیت «پلان عمل» افغانستان و پاکستان گفته است که این پلان همه‌جانبه می‌باشد و موثریت آن زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که به گونه‌ی کامل عملی و مورد تطبیق قرار گیرد.

در خبرنامه آمده که در این دیدار، ضمن بحث روی پیشرفت‌ پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی و حمایت پاکستان از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، بر تطبیق همه‌جانبه‌ی آن نیز تأکید شده است.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجه‌ی پاکستان بامداد روز شنبه (۲۴ سنبله) در رأس یک هیأت بلندپایه‌ی دولتی آن کشور وارد کابل شد. آقای قریشی به دعوت صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجه‌ی کشور به کابل آمده است. آقای قریشی که برای سفر یک روزه و در رأس یک هیأت بلندپایه به کابل آمده بود، با صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه‌ی کشور نیز دیدار کرد. آقای قریشی با تقدیم نامه‌ای حاوی پیام حسن نیت و کمک چهل هزار تُن گندم به افغانستان را به آقای ربانی تحویل داد. وی بر تعهد حکومت جدید پاکستان برای عملی‌کردن پلان عمل افغاستان و پاکستان برای صلح و همبستگی تأکید کرد.

این در حالی است که پس از انتخابات پارلمانی در پاکستان و پیروزی عمران خان به عنوان نخست وزیر این کشور، این نخستین سفر وزیر خارجه‌ی پاکستان به افغانستان است. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که از ۱۴ روز به این‌سو، کنسولگری پاکستان در شهر جلال آباد، مرکز ولایت ننگرهار مسدود است. گفته می‌شود بازگشایی این کنسولگری نیز از محورهای این گفت‌وگو خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن