نشست رییسان جمهور افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان؛ کمیته‌ مشترک  سه کشور برای گسترش تجارت ایجاد می‌شود

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور روز پنج‌شنبه، دوازدهم سرطان، با الهام‌ علی‌اوف، رییس جمهور آذربایجان و قربان‌قلی بیردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان از طریق کنفرانس ویدیویی گفت‌وگو کرده است. این نشست به ابتکار محمداشرف غنی برگزار شده است.

الهام‌ علی‌اوف در این نشست پیشنهاد کرده است که یک کمیته کاری مشترک بین سه کشور به هدف اتصال منطقه‌ای، توسعه خط آهن، فایبر نوری، ترانسپورت و توسعه دادوستد تجارتی ایجاد شود.

این پیشنهاد مورد تایید طرف هر سه طرف قرار گرفته و قرار است کمیته مشترک در سطح وزیران ترانسپورت هر سه کشور ایجاد شود.

رییس جمهور غنی گفته است که این کمیته گزارش‌های خود را هر سه ماه بعد در سطح عالی برای حل مشکلات و جلوگیری از احتمال بیروکراسی، به رییسان جمهور هرسه کشور ارایه خواهد کرد.

طبق اعلام ارگ ریاست جمهوری، آقای غنی گفته است که افغانستان در بخش‌های تجارت و سرمایه‌گذاری، آماده کار مشترک با سکتور خصوصی آذربایجان و ترکمنستان است.

او افزوده است: «سرمایه‌گذاران و تاجران کشورهای آذربایجان و ترکمنستان در زمینه‌های سنگ مرمر و زراعت در افغانستان سرمایه‌گذاری نمایند، زیرا ما پلان داریم که یک اعشاریه چهار میلیون هکتار زمین را آباد و قابل زراعت بسازیم.»

محمداشرف غنی هم‌چنان از همتایان آذربایجانی و ترکمنستانی خود خواسته است که تسهیلات گمرکی را برای تاجران افغانستان فراهم کنند.

به گفته او، افغانستان برای توسعه اقتصادی، به طول چهارهزار تا شش هزار کیلومتر خط آهن ضرورت دارد و همکاران بین‌المللی در این بخش آماده‌گی‌های‌شان را برای حمایت نشان داده‌اند.

او هم‌چنان گفته است که افغانستان معادن بزرگ آهن‌ دارد که در این بخش دولت‌ها و سکتور خصوصی کشورهای افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان می‌توانند به صورت مشترک کار و سرمایه‌گذاری کنند.

رییس جمهور خاطرنشان کرده است که در افغانستان هشت گذرگاه خشکه معیاری خواهد شد و در این زمینه امریکا، اتحادیه اروپا و بانک آسیایی برای تضمین مالی آماده‌اند.

محمداشرف غنی افزوده است: «ما در بخش انکشاف انرژی، پیش‌رفت‌های خوبی داشته‌ایم و اطمینان داریم که در کنار پروژه تاپی، دهلیز انرژی  از طریق افغانستان به پاکستان و هند را ایجاد خواهیم کرد.»

رییس جمهور با اشاره به تلاش‌های صلح نیز گفته است که دولت او برای مذاکرات آماده است روی آن به صورت جدی کار می‌کند. به گفته آقای غنی، قرار است که وزارت خارجه در آینده نزدیک با وزیران خارجه ۱۸ کشور همسایه و منطقه، نشست‌هایی را در پیوند به صلح برگزار کند.

الهام‌ علی‌اوف، رییس جمهور آذربایجان در این نشست تأکید کرده است که کشورش روابطه نزدیک با افغانستان و ترکمنستان دارد و از سال ۲۰۰۲ میلادی به این سو، سربازان کشورش در چوکات نیروهای ناتو برای صلح و ثبات در افغانستان کار می‌کنند.

قربان‌قلی بیردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان نیز گفته است که کشورش با افغانستان و آذربایجان مشترکات تاریخی و فرهنگی دارد و برای تأمین صلح و ثبات در منطقه به صورت مشترک کار می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن