مارشال دوستم: رزمنده‌گان داوطلب در جنگ علیه طالبان یک قوطی مرمی هم دریافت نکرده‌اند

۸صبح، کابل: مارشال عبدالرشید دوستم، رییس حزب جنبش اسلامی که در یک نشست به صورت آنلاین صحبت می‌کرد، اعلام کرد که نیروهای تحت امرش در شمال کشور هیچ کمکی از سوی دولت دریافت نکرده‌اند.

مارشال دوستم، روز جمعه، بیست‌وپنجم سرطان در این نشست آنلاین به پرسش خبرنگاران در کابل پاسخ داد. او گفت که شماری از سخنگویان دولت می‌گویند که به کسانی که در ساختار ارتش افغانستان نیستند و آموزش ندیده‌اند، سلاح و مهمات نمی‌دهند.

رییس حزب جنبش تصریح کرد که شمار زیادی از مردم برای دفاع از کشور داوطلبانه برخاسته‌اند و باید حمایت شوند. به گفته مارشال دوستم ۱۷۰ افراد تحت رهبری او که در شمال کشور با طالبان می‌جنگند ثبت و راجستر رجال برجسته هستند.

مارشال دوستم خاطرنشان کرد که وقتی به رییس امنیت ملی تماس گرفته است به او تنها دو میلیون افغانی فرستاده است.

او افزود: «دو هزار نفر آن‌جا جنگ می‌کنند، با دو میلیون افغانی به این همه نیرو مرمی بخرند، اعاشه و اباطه کنند، به موترشان تیل بیندازند یا هم دوا و دارو بخرند؟»

دوستم می‌گوید: «من چندین بار به شورای امنیت لیست روان کردم، نمره‌های سلاح‌شان را روان کردم که حداقل غم اکمالات و مهمات این نیروها خورده شود. ما نمی‌خواستیم که یک نیروی جدا از اردو داشته باشیم.».

دوستم گفت که باری فرزندش یارمحمد دوستم به وی گفته است: «به ما راپور آمده است که دوهزار مرمی یا پنج هزار مرمی خریده است. شما ببینید که برای بیش از دو هزار نفر، دو هزار مرمی یا پنج هزار مرمی چه می‌شود؟»

به گفته او، برای نیروها تحت امرش در شمال به ویژه جوزجان کمک نشده است و نیروهای مردمی و امنیتی از یک دیگر کمک می‌گیرند.

در همین حال، مارشال عبدالرشید دوستم، تصریح کرد که او چندین بار به ریاست جمهوری و شورای امنیت گفته است: «یک روز ما زمین‌گیر می‌شویم. از قومندان‌های خیزش‌های مردمی باید کار بگیریم»

او در ادامه سخنان خود گفت که به ریاست جمهوری و شورای امنیت ملی خاطرنشان کرده است: « سرباز و اردوی ما جوان است. جنگ چریکی و پارتیزانی قشون سرخ روسیه و امریکا را خسته ساخت، این جوانان را هم خسته نسازید.»

مارشال دوستم گفت  که از بیست سال به این‌سو طرح استفاده از نیروهای خیزش مردمی را به گوش مسوولان تکرار می‌کرده است؛ اما شنیده نشد. دوستم افزود که اگر حرف‌های او شنیده می‌شد حال دولت دست بالا می‌داشت، جغرافیا به طالبان تنگ و نیز ولسوالی‌ها را از چنگ طالبان آزاد می‌شد. رهبر حزب جنبش اسلامی تأکید کرد که با مدیریت ضعیف چنین حالت در کشور پیش آمده است.

مارشال دوستم هم‌چنان از وضعیت شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان اطمینان داده است. او افزوده که جنگ در پنج کیلومتری شهر شبرغان جریان دارد و مرکز شهر امن و آرام است.

مارشال می گوید که طالبان در جنگ های اخیر شمال در هر جنگ ۴۰، ۶۰ تا ۱۰۰ نفر هم تلفات داشته‌اند. و نیز تعداد زیادی از سرگروپ‌ها و قومندان شان را از دست داده‌اند. دوستم افزود: «طالبان نباید دروغ بگویند.»

دکمه بازگشت به بالا