مارشال دوستم در دیدار با خلیل‌زاد: نیروهای امریکایی باید مسوولانه از افغانستان بیرون شوند

۸صبح، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان روز سه‌شنبه، دوازدهم حوت با مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش و معاون پیشین ریاست جمهوری دیدار کرد.

طبق اعلام عنایت‌الله بابر فرهمند معاون شورای عالی مصالحه ملی، مارشال دوستم در این نشست تأکید کرده است که نیروهای امریکایی باید بدون عجله و به گونه‌ی مسوولانه از افغانستان خارج شوند.

براساس توافق‌نامه دوحه که خلیل‌زاد آن را در دهم حوت سال گذشته با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان امضا کرد، نیروهای خارجی باید در اول ماه می از افغانستان خارج شوند.

از جانب دیگر، عنایت‌الله بابر فرهمند گفته است که محور اصلی دیدار خلیل‌زاد با مارشال دوستم بحث روی تسریع روند مذاکرات صلح، نقش ایالات متحده امریکا و به وجود آوردن اجماع میان رهبران و سیاسیون در مورد آینده مذاکرات و افغانستان بوده است.

به گفته فرهمند، زلمی خلیل‌زاد در این نشست روی اجماع رهبران و توحید دیدگاه‌های آن‌ها در مورد مذاکرات صلح و آینده کشور تاکید کرده است.

فرهمند گفته است که خلیل‌زاد درباره برگزاری یک نشست در «سطح بلند» نیز صحبت کرده و گفته است که این نشست برای موفقیت روند مذاکرات صلح کمک خواهد کرد.

 از جانب دیگر، مارشال دوستم گفته است که در کنار به وجود آوردن اجماع ملی در مورد روند مذاکرات، در جبهه نظامی نیز برای دفاع از مردم آماده‌گی کامل گرفته شود.

دوستم افزوده است که قطع جنگ و آتش‌بس عمومی می‌تواند پیش‌رفت سریعی را در مذاکرات صلح و دست‌یابی به صلح به میان آورد.

زلمی خلیل‌زاد روز گذشته با رییس جمهور غنی، عبدالله عبدالله، کریم خلیلی‌، محمد محقق و گلبدین حکمتیار نیز درباره روند صلح گفت‌وگو کرده است. هم‌چنان خلیل‌زاد روز سه‌شنبه به دیدار عبدرب رسول سیاف و شماری از چهره‌های سیاسی نیز رفته است.

مایک مک‌کال، معاون کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا گفته است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان به هدف تعدیل توافق‌نامه دوحه به منطقه سفر کرده است.

قرار است خلیل‌زاد از کابل به دوحه برود و در آن جا با نماینده‌گان طالبان نیز گفت‌وگو کند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن