اعتراض در برابر رسم‌های ناپسند

جشن عروسی‌ای که ۵۵ هزار افغانی هزینه برداشت

شهربانو نوروزی (عروس) بدون آرایش، با لباس محفلی ساده و تورن حسن‌رضا (داماد) با لباس و کلاه نظامی در یکی از سالون‌های ساده و ارزان غرب شهر کابل با حضور ده‌ها کارگر روی جاده، پیوندشان را جشن گرفتند.

برخلاف بیشتر جشن‌های عروسی، این محفل غذا و موزیک شاد نداشت و وقت برگزاری‌اش از ساعت ۹ صبح تا ۱۱ پیش از چاشت روز شنبه‌ی‌ همین هفته بود. دقیق در این محفل ۱۰ خانم از دوستان خیلی نزدیک عروس و داماد، دعوت شده بودند. همین‌طور حدود صد کارگر و چند رفیق و دوست نزدیک داماد در این جشن متفاوت اشتراک کرده بودند.

در جشن‌های عروسی‌ای که در غرب کابل معمول است، کم یا بیشتر از یک هزار نفر اشتراک می‌کنند. میوه، نوشیدنی و پلو از خوردنی‎هایی است که خانواده‌ی داماد ناچار آن را باید برای مهمانان آماده کند.

حسن‌رضا و شهربانو برای شکستن و عبور کردن از این رسم‌های پر مصرف ۳ سال تلاش کرده‌اند تا خانواده‌های‌شان را قناعت دهند. شهربانو نوروزی، دانش‌آموز صنف یازدهم یکی از لیسه‌های دولتی در غرب کابل است. او ۳ سال پیش با حسن‌رضا نامزده شده‌ است. موافق بودن بانو نوروزی کار حسن‌رضا را برای برگزاری این محفل ساده کرده است.

شهربانو نوروزی با نپسندیدن رسم‌های گزاف عروسی از همسرش حمایت و هم‌چنان تلاش کرده است تا رضایت خانواده‌اش را حاصل کند. او می‌گوید که پس از ۳ سال مبارزه با برگزاری این محفل شماری از اعضای خانواده‌اش موافق نبوده‌اند.

مادر شهربانو به دخترش گفته است: «جواب «قوما» را چه بدهیم که تو مردم را نان نمی‌دی.»

شهربانو و حسن‌رضا این قربانی را به خاطر جوانانی که عروسی را یک «رویا» می‌پندارند،‌ پذیرفته‌اند.

حسن‌رضا برگزاری جشن عروسی با مصارف گزاف را برای جوانان کمر‌شکن می‌داند و می‌گوید که بالا رفتن سن ازدواج جوانان باعث افزایش فساد اخلاقی، مبتلا شدن به مواد مخدر و فرار از منزل و کشور شده است.

حسن‌رضا جوانان را به برگزاری محفل‌های عروسی متفاوت و با مصرف کم دعوت کرد و گفت که جای مصرف در عروسی، چند صدهزار افغانی‌شان را مصرف تحصیلات عالی و اشتغال کنند. به قول او تمام مصرف عروسی‌اش که نه آب داشت و نه غذا ۵۵ هزار افغانی هزینه برداشته است.

او از زمانی که تصمیم به برگزاری این‌گونه محفل گرفته است، سخن‌های بی‌مورد مردم را زیاد شنیده و تحمل کرده است. حسن‌رضا می‌گوید که  شماری از اعضا خانواده او می‌گفتند که این طور جشن شایسته‌ی یک دوشیزه نه، بلکه از «بیوه» است.

حسن‌رضا در قول اردوی ۲۰۳ تندر وظیفه دارد. او همان‌طور که برای آزادی و آبادی وطنش تلاش می‌کند، با سنت‌شکنی‌ای که کرد، راه را برای جوانانی که از خاطر رسم‌های گزاف نمی‌توانند ازدواج کنند،‌ نیز هموار کرد.

محمدمهدی ظفری با لباس نظامی شاه‌بالای حسن‌رضا بود. او ۳ سال پیش عروسی کرده و حالا ۳ فرزند دارد. هزینه‌ی عروسی ظفری که خانواده خسرش طرفدار اجرای رسم‌های ناپسند، اما معمول بود، ۱۱ لک افغانی شده است.

ظفری می‌گوید که برای اولین‌بار شاهد محفلی است که طبقه‌ی کارگر و زحمت‌کش اجتماع در آن اشتراک کرده اند و مقداری پول نقد هم به عنوان تحفه به کارگران توزیع می‌شود. در این جشن داماد و عروس تنها رسم‌شکنی نکرده بودند، بلکه با کمک نقدی به طبقه‌ی کم‌درآمد و زحمتکش جامعه، فرهنگ درست مصرف کردن را به جا گذاشتند.

کارگران به نوبت، گل‌های سرخ را به داماد و عروس هدیه کردند و در مقابل داماد و عروس هم  ۲۵۰ افغانی را به هر یک کارگر اشتراک کننده در این محفل تحفه دادند.

برای یک تعدادی ۲۵۰ افغانی پول ناچیزی است، اما برای کارگرانی که روزانه صد افغانی درآمد ندارند این مقدار زیاد است و در عین حال یک بخش کلان از ضرورت‌های‌ آنان را رفع می‌تواند کرد.

عبدالله، یکی از این کارگران، در سطح شهر با کراچی دستی‌ای که دارد بار‌های مردم را از یک جا به جای دیگر انتقال می‌دهد. در روز‌های شلوغ و بی‌کاری پایتخت روزی که او صد افغانی درآمد داشته باشد، خیلی خوشحال است.

این کارگر که طعم تلخ کار کم‌درآمد و فقر را می‌کشد از برگزاری مراسم حسن‌رضا و شهربانو استقبال کرده، گفت که کاش همه‌ی مردم از مصرف عروسی جلوگیری کنند.

تلاش و فرهنگ‌سازی این دو جوان بی‌تأثیر نیست. ختیمه جعفری، دوست نزدیک شهربانو می‌گوید که تا «چه وقت» تابع رسم ناپسند مردم باشیم. خانم جعفری مجرد است. او هم تصمیم گرفت که از مصارف گزاف در عروسی خود جلوگیری کند.

مصارف معمول در میان خانواده‌های این زوج جوان کم‌تر از ۱۰ لک افغانی نیست.

امشب عروسی یکی از دوستان حسن‌رضا است. به قول محمدمهدی ظفری، دوست نزدیک حسن‌رضا تنها غذای عروسی که قرار است امشب برگزار می‌شود، ۱۵ لک افغانی شده است.

آماده کردن این مقدار پول برای جوانانی که بیشتر‌شان از بی‌کاری رنج می‌برند یا با پول ناچیز کار می‌کنند، خیلی سخت است.

دکمه بازگشت به بالا