جهان را نارنجی کنید: محو خشونت مبتنی بر جنسیت

جان آر. بس، سفیر ایالات متحده امریکا در افغانستان

بدین‌وسیله دعوت همه‌گانی محو خشونت علیه زنان را به استحضار تمام مردم معزز و گران‌قدر می‏رسانم. این دعوت، تک‌تک افرادی را که در افغانستان زنده‌گی می‏کنند، در بر می‏گیرد؛ هر مرد و زن، جوان و پیر، تمام کسانی که از نیمروز گرفته تا بدخشان، از پکتیکا تا هرات و هر آن که در این سرزمین زنده‌گی می‏کند؛ پشتون، هزاره و  تاجیک و بلی، حتا طالبان. بیایید در امر محو خشونت مبتنی بر جنسیت در افغانستان به من بپیوندید.

اکثر افرادی که در افغانستان از ناحیه خشونت مبتنی بر جنسیت رنج می‏‌برند، آن‌چه را متحمل شده‏‌اند گزارش نمی‏‌دهند، از همین رو، نمی‌‏توان دقیقاً معلوم نمود که دامنه این پدیده منفور که دامن‌گیرمان است تا چه اندازه گسترده است. شواهدی که ما در اختیار داریم نشان‌دهنده آن است که این مشکل در افغانستان بسا بزرگ و نگران‌کننده است. بر اساس سروی جمعیتی و صحی سال ۲۰۱۵، در حدود  ۸۷ درصد از زنان افغان حداقل یک نوع خشونت فزیکی، جنسی یا روانی و ۶۲ درصد حداقل دو مورد از این نوع خشونت‌‏ها را در طول زنده‌گی‏‌شان تجربه می‌‏کنند. راجع به این موضوع تعمق نمایید. تقریباً هر زن در این کشور – نیمی از جمعیت افغانستان – در طول زنده‌گی‌شان چند نوع سوءاستفاده و خشونت را متحمل می‏‌شوند. هر مادر. هر دختر. هر خواهر. هر زن.

 چه در پشت درهای بسته و چه علنی به عنوان یک ترفند ارعاب، چه در محلات خودمان و چه در جوامع دوردست، خشونت مبتنی بر جنسیت به همه‌مان آسیب می‌‏رساند، به زنان و مردان بطور یک‌سان.  این پدیده منفور خطوط قومی، نژادی، اجتماعی- اقتصادی و مذهبی را در می‌‏نوردد و حد و مرزی را نمی‌‏شناسد. این پدیده منفور در افغانستان، ایالات متحده و سایر کشورها در سراسر جهان رخ می‏‌دهد.

کمپین ۱۶ روزه محو خشونت علیه زنان یک کمپین بین‌المللی سالانه است که از ۲۵ نوامبر (روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان) آغاز می‌‏شود و تا ۱۰ دسامبر (روز جهانی حقوق بشر) ادامه می‏‌یابد. ممکن افرادی را ببینید که از نوارهای نارنجی استفاده می‌‏کنند تا سطح آگاهی عمومی در مورد خشونت مبتنی بر جنسیت را افزایش دهند. خشونت مبتنی بر جنسیت فقط چند دقیقه طول می‌‏کشد تا تحمیل شود، اما می‌‏تواند به یک عمر درد، رنج و پتانسیل از دست رفته منتج ‏شود. این کمپین ۱۶ روزه فرصتی برای ارزیابی تلاش‏‌های ما در راستای جلوگیری از این پدیده منفور و پی‌گرد قانونی آن است.

بسیاری از ملت‌‏های جهان، از جمله افغانستان، قوانینی را در عرصه خشونت مبتنی بر جنسیت به تصویب رسانده‏‌اند. به منظور افزایش مسوولیت‌پذیری و رفع مصونیت مرتکبان خشونت‌‏ها بر زنان، گام مهم بعدی بهبود نحوه تطبیق این قوانین در سراسر افغانستان است. به همین دلیل اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا به منظور رسیده‌گی بهتر به قضایای خشونت مبتنی بر جنسیت، روی برنامه‌‏های آموزشی برای قضات، پرسونل پولیس و سارنوالان کار می‌‏کند. هم‌چنان، اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا به کارکنان صحی می‌‏آموزاند که موارد سوء استفاده را تشخیص دهند، به معالجه آن بپردازند و آن را به مراجع ذی‌صلاح گزارش دهند. به همین ترتیب، اداره بین‌‏المللی مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قانون وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا از مؤسساتی حمایت می‌‏کند که خدمات دفاع قضایی، مشاوره و کمک به قربانیان خشونت مبتنی بر جنسیت ارائه می‌‏دهند.

ایالات متحده امریکا معتقد است که سرمایه‏‌گذاری روی زنان و دختران بخش مهمی از وظیفه ما در راستای دست‌یابی به صلح، امنیت و سعادت در سراسر جهان است. ما در بخش‏‌های آموزش‌‏دهی و ارائه مشاوره به زنان متشبث سرمایه‌‏گذاری می‏‌کنیم، تا آن‌ها نه تنها قادر به تمویل مصارف خانواده‌های‌شان شوند، بلکه در زمینه رشد اقتصاد افغانستان نیز ممد واقع شوند. ما در بخش آموزش دختران سرمایه‌‏گذاری می‌‏کنیم تا آن‌ها بتوانند از ازدواج اجباری زودهنگام، تجاوز جنسی، دوران فقر و تنگ‌دستی رهایی یابند و به رهبران جامعه و شهروندان فعال بدل شوند.

لیکن من از مردان و پسران نیز خواهش می‌‏کنم که اقدامات لازم را در این راستا روی دست گیرند، زیرا بدون تشریک مساعی تمام مردم، نمی‌‏توان تغییر را به میان آورد. مردان و پسران باید در زنده‌گی‏‌شان برای دفاع از زنان در برابر خشونت صدای‌‏شان را بلند کنند، هر زمان که شاهد وقوع یک خشونت بودند در برابر آن بایستند و در راستای تغییر ناهنجاری‌‏ها و نگرش‏‌های جنسیتی سعی و تلاش ورزند.

به من و هم‌کارانم در سفارت ایالات متحده امریکا و سایر دست‏‌اندرکاران جامعه بین‌المللی بپیوندید، زیرا ما در تمام بخش‏‌ها با شرکای افغان‌مان هم‌کاری می‌‏کنیم تا بر نابرابری‏‌های جنسیتی‌‏ای که در اجتماع ریشه‏‌های عمیق دارد و به طور ضمنی و یا هم به طور جدی این اعمال خشونت‌‏آمیز و تبعیض‏‌آمیز را در افغانستان ترویج می‌‏کند، غلبه نماییم. دلیل این امر ساده است: خشونت مبتنی بر جنسیت مانع دست‌یابی زنان و دختران افغان به تمام پتانسیل‏‌های موجود در وجودشان می‏‌شود، و اگر کشوری نیمی از جمعیتش را نادیده بگیرد، هرگز نمی‌‏تواند پیش‌رفت کند یا به صلح و سعادت دست یابد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن