کسادی بازارهای عمده پس از اعلام نتیجه انتخابات؛ خرید و فروش حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است

حسیب بهش

پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، بازارهای عمده شهر کابل خلاف توقعات از لحاظ میزان خریدوفروش با اُفت چشم‌گیری مواجه‌ شده‌ است. مالکان شماری از عمده‌‌فروشی‌ها در سطح شهر می‌گویند که با مشخص شدن نتیجه انتخابات و افزایش زدوبندهای پساانتخاباتی، میزان فروش در مقایسه با هفته گذشته حدود ۷۰ درصد کاهش داشته است. دکان‌داران و تاجران پیش از این نیز گفته بودند که طولانی شدن روند انتخابات بر خریدوفروش آنان تاثیر کرده و خواستار اعلام نتیجه نهایی شده بودند. اکنون که نتیجه نیز در رونق بازارها «بی‌تاثیر» بوده، دکان‌داران و تاجران به توافق صلح میان حکومت، آمریکا و گروه طالبان چشم دوخته‌اند و امید دارند که با برقراری صلح، وضعیت بازارها بهبود یابد.

وضع بازارهای عمده کابل با وجود اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بهبود نیافته است. در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات در ۲۹ام دلو نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد،‌ اما وضعیت کساد بازارهای شهر کابل به حال خودش باقی مانده و حتا بازارهای عمده کاهش چشم‌گیری در فروش‌ها داشته است. کبیر محمدی، از دکان‌داران عمده فروش باغ قاضی کابل در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح گفت که با اعلام نتیجه انتخابات، میزان فروش آنان به شکل قابل‌توجهی کاهش یافته و به نگرانی‌های دکان‌داران افزوده است. او می‌گوید که در جریان سه روز کامل پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات، میزان فروش‌شان تا ۷۰ درصد کم‌تر شده است.

وی گفت: «همی امروز ما پنج هزار افغانی فروش نداشته‌ایم. در هر یک هزار افغانی، ۱۰ افغانی به ما مفاد می‌مانه. اینه امروز ما باید با ۵۰ افغانی مفاد طرف خانه برویم. نتایجی که اعلام نشده بود، فروش بهتر بود. خرید و فروش ما تا ۷۰ درصد کم‌تر شده است.» وی افزود که نرخ‌های مواد ارتزاقی بیش‌تر به نرخ دالر بسته‌گی دارد و با توجه به ثبات نرخ این ارز در برابر پول افغانی، در نرخ‌ها نیز تغییر چندانی ایجاد نشده است. بر اساس معلومات وی، در حال حاضر آرد قزاقی بوجی یک‌هزار و ۵۲۰ افغانی، برنج دو تا دو هزار و ۳۰۰ افغانی، لوبیا هر سیر ۷۵۰ تا ۸۰۰ افغانی، شکر هر سیر ۲۹۰ افغانی و نخود ۵۴۰ تا ۶۰۰ افغانی به فروش می‌رسد. کبیر محمدی اضافه کرد که در جریان چندین ماه نرخ‌ها تا حدی ثابت بوده، اما فروش در بازارها بر اساس وضعیت تغییر کرده و مردم با توجه به سردرگمی‌ها، به خرید عمده دل‌خوشی ندارند.

علاوه بر این، مراکز فروش جواهرات نیز از کسادی بازار کارشان ناراضی‌اند و می‌گویند که در روزهای اخیر، فروش‌شان به صفر رسیده است. مسعود احمدی، از مالکان مرکز طلافروشی احمدارسلان خالد گفت با وجود این‌که نرخ‌ طلا بیش‌تر به بازارهای جهانی بسته‌گی دارد، اما میزان فروش آنان هم‌زمان با اعلام نتیجه انتخابات به شکل چشم‌گیری کاهش یافته است. به گفته وی، نرخ طلا در روزهای اخیر ۱۰۰ افغانی در هر مثقال افزایش داشته و بلند رفتن هم‌زمان نرخ با وضعیت بد بازار، نگرانی‌ها را بیش‌تر ساخته است. گفتنی است که دالر امریکایی روز گذشته حدود ۷۷ افغانی در بازارهای کشور به فروش می‌رسید.

عمده‌فروشان مواد خوراکی می‌گویند که با توجه به نیازهای حیاتی، مردم هنوز اجناس مورد نیازشان را از غرفه‌ها خریداری می‌کنند، اما درآمد دکان‌داران در مقایسه با سال گذشته و حتا جریان روند انتخابات، کم‌تر شده است. پیش از این، دکان‌داران در شهر کابل از افت شدید در فروش مواد شکایت کرده و تصریح کرده بودند که با توجه به بی‌سرنوشتی انتخابات ریاست جمهوری، میزان فروش‌شان حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش داشته است. هم‌زمان با شکایت دکان‌داران، تاجران نیز تأیید کرده بودند که ابهام در نتیجه انتخابات بر میزان سرمایه‌گذاری‌ها تأثیر گذاشته است. مسوولان در اتاق تجارت پیش‌تر گفته بودند که تاجران در انتظار روشن شدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری‌اند تا پس از یافتن اطمینان از رونق بازار، پول‌های‌شان را به گردش درآورند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان برگزار شد، اما نتیجه ابتدایی و نهایی آن، روزها به‌تعویق افتاد. این انتخابات به دلیل جنجال بر سر ابطال یا اعتباردهی ۳۰۰ هزار رأی طولانی شد و حدود پنج ماه زمان برد. با آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان کمیسیون‌ها و دسته‌های انتخاباتی بر سر حل این تنش‌ها، رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفته بود که اعلام نشدن نتیجه انتخابات بر وضعیت بازارها و کسب‌وکار تأثیر گذاشته و آنان مجبور اند که نتایج نهایی را همه‌گانی کنند. با این حال، اما اعلام نتیجه نهایی انتخابات مبنی بر پیروزی محمداشرف غنی و اعلام هم‌زمان پیروزی از سوی عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی وی، چرخ اقتصاد را خلاف توقع مردم با کُندی مواجه کرد. آقای عبدالله به تازه‌گی از ایجاد حکومت «همه‌شمول» خبر داده و روز گذشته از طرف خود برای سرپل والی تعیین کرد. تاجران و دکان‌داران پیش‌بینی می‌کنند که با دوام این شرایط و سردرگمی‌ها، بازارها با وضعیت بدتری مواجه خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا