محمود خوش‌نواز، خالق آهنگ «سر پل مالان» درگذشت

۸صبح، هرات: محمود خوش‌نواز، از محلی‌خوان‌های مشهور هرات درگذشت.

آهنگ‌های سر پل مالان، محله سنگ‌تراشان و چه خوبه هرات از مشهورترین کارهای هنری محمود خوش‌نواز است.

سلیم خوش‌نواز، برادر محمود خوش‌نواز، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که برادرش عصر روز یک‌شنبه، هفتم ثور و پس ماه‌ها بیماری درگذشته است.

به گفته‌ی او، مراسم خاک‌سپاری استاد خوش‌نواز، امروز دوشنبه، هشتم ثور، در هرات برگزار می‌شود اما مراسم فاتحه‌خوانی، به دلیل وضعیت اضطرار ناشی از کروناویروس، برگزار نخواهد شد.

استاد محمود خوش‌نواز، خالق آهنگ‌های محلی زیادی بود. در این میان دو آهنگ مشهور «سرپل مالان دختری دیدم» و «محله‎ی سنگ‌تراش‌ها» در بیرون از هرات و میان باشنده‌گان کشور، علاقه‌مندان فراوانی دارد.

محمود خوش‌نواز، حدود دو سال پیش و در پی سکته‌ی مغزی، به بستر بیماری افتاد و یک ‎‌دست و یک‌ پایش بی‌حرکت شد و زبانش از سخن گفتن بازماند.

در خانواده‌ی خوش‌نواز ابتدا پدر‌کلان محمود خوش‌نواز «آقا حسن»، وارد دنیای موسیقی شد، سپس پسر او امیرجان خوش‌نواز، راه پدر را ادامه داد و فرزندانش رحیم، نعیم، سلیم و محمود خوش‌نواز، دنباله‌رو پدر و پدرکلان خود شدند.

این آوازخوان محلی، ترانه‌سرا، شاعر و آهنگ‌ساز محلی هرات و از قدیمی‌های موسیقی است. بیش‌تر اعضای خانواده‌ی او با موسیقی پیوند دارند و با تأسیس آموزشگاه موسیقی «آغاخان» در هرات، برای صدها جوان فوت‌وفن موسیقی را آموزش داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن