سایه یاس بر سر همایش «داوس»

همایش اقتصاد جهانی که از روز چهار شنبه در شهر داوس سوییس آغاز شد، برای دومین روز پیاپی ادامه یافت. این همایش پنج روز طول خواهد کشید و در آن سران سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف جهان شرکت دارند.
روز چهارشنبه همایش اقتصاد جهانی در شهر داوس سوییس درحالی آغاز شد، که بحران اقتصادی و مالی جهانی شاه‌بیت گفتگوها و سخنرانی‌های این کنفرانس است.
رابرت موردوخ، مدیر عامل «نیوز کورپوریشن»، یکی از بزرگترین شرکت‌های رسانه‌ای جهان، در نخستین روز این همایش گفت که مردم جهان بر اثر بحران اقتصادی تحت فشاراند.
به گفته ی رابرت موردوخ از تاریخ ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۰۸ که بانک سرمایه‌گذاری «لیمن برادرز» فروپاشید، در حدود «۵۰ تریلیون دالر از ثروت شخصی» مردم به باد رفته است.
جرج سوروس، میلیاردر امریکایی در این کنفرانس گفت که ابعاد بحران مالی جهانی به طور چشمگیری، گسترده‌تر از  رکورد دهه ۱۹۳۰ است. جرج سوروس با بدبینی نسبت به آینده گفت: « وضعیت وخیم‌تر خواهد شد».
در همین حال صندوق بین‌المللی پول نیز روز چهارشنبه فضای تیر و تاری از چشم‌انداز اقتصاد جهانی ترسیم کرد. بنا بر اعلام صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۹ میلادی، رشد اقتصادی تقریبا متوقف می‌شود و وضع آشفته بازار امریکا، بازارهای کشورهای دیگر را -از روسیه تا بریتانیا- هر چه بیشتر بی‌ثبات‌ خواهد کرد.
مقام‌های بانکی بریتانیا نیز در داوس تاکید کردند که صندوق بین‌المللی پول باید  با این بحران به مقابله برخیزد. این مقام‌ها در عین حال گفتند که برای غلبه بر این بحران، نیازمندیم تا در جهان مقرراتی هماهنگ ایجاد کنیم. با این حال به گفته ی آدر ترنر، یک مقام بلندپایه بانکی بریتانیا، هرگونه تغییر در مقررات مالی در سطح جهانی زمان‌بر خواهد بود.
 آدر ترنر راه‌حل بلند مدت برای رهایی از این بحران را ایجاد یک سازمان بین‌المللی مالی عنوان کرد که مانند سازمان تجارت جهانی، اعضای آن ملزم به رعایت مقررات توافق شده باشند. وی با این حال گفت که گمان نمی‌کند که این نهاد بین‌المللی در آینده نزدیک، شکل بگیرد.
آدر ترنر که خود یکی از سخنرانان داوس بود، راه‌حل کوتاه‌مدت در دو یا سه سال آینده را «به‌کارگیری بهینه نظام مالی کنونی» دانست.
 لورا تایسون، یکی از مشاوران اقتصادی بیل کلینتون، که هم‌اکنون از مشاوران باراک اوباما، رییس جمهوری جدید امریکا، است در دفاع از دخالت دولت برای مقابله با بحران مالی کنونی گفت: «دولت‌ها می‌توانند قرض بگیرند. بانک‌ها نمی‌توانند، چون کسی به بانک‌ها اعتماد ندارد. چرا باید به بانک اعتماد کرد؟ آنها تریلیون‌ها دالر از دست دادند».

 انتقاد  نخست‌وزیران روسیه و چین از امریکا
در همایش اقتصاد جهانی نخست‌وزیران روسیه و چین سخنرانی کردند و هر دو نظام سرمایه‌داری امریکا را مسوول بحران کنونی دانستند.
ولادیمیر پوتین گفت: « هرم توقعات [از نظام سرمایه‌داری غربی] دیر یا زود فرو می‌ریخت. واقعیت این است که هم‌اکنون این واقعه در برابر چشمان مان اتفاق می‌افتد».
ون لیابایو، نخست‌وزیر چین، «سودخواهی کورکورانه» را دلیل اصلی بحرانی دانست که «از رکود ۱۹۳۰ تاکنون بی‌سابقه بوده است».
نخست‌وزیر چین «سیاست‌های اقتصادی کلان» برخی کشورها و «اندوخته ی کم و مصرف زیاد» را از عمده علل این بحران جهانی ارزیابی کرد.
ولادیمیر پوتین نیز با این که تاکید کرد نمی‌خواهد ایالات متحده را به خاطر این بحران متهم کند، به حاضران در همایش گفت: «من تنها می‌خواهم به شما یادآوری کنم که  همین یک  سال پیش، هیات‌های امریکایی از این جایگاه [همایش داوس] درباره ی ثبات بی‌نظیر اقتصاد امریکا و چشم‌انداز‌های روشن اش سخن می‌گفتند».
نخست‌وزیر روسیه افزود: «امروز بانک‌های سرمایه‌گذاری، که مایه افتخار وال استریت بودند، تقریبا وجود ندارند». تنها در طول ۱۲ ماه آن‌ها به اندازه سود ۲۵ سال گذشته ضرر کردند. این مثال به تنهایی  بهتر از انتقادی بازتاب دهنده راستین وضع واقعی است».
«همایش اقتصاد جهانی»، یک سازمان بین‌المللی مستقل است که سالیانه با دعوت از رهبران جهان جنبه‌های مختلف اقتصاد و چشم‌اندازهای آن را به بحث و گفتگو می‌گذارد.
این  بنیاد در سال ۱۹۷۱ در ژنیو پایه‌گذاری شد. نشست امسال که از روز چهارشنبه گذشته آغاز شده است، به مدت پنج روز ادامه خواهد داشت.

دکمه بازگشت به بالا