وضعیت اضطراری در ایالت لوئیزیانا با نزدیک شدن طوفان «بری»

طوفان استوایی «بری» همان‌گونه که پیش‌بینی شده بود، عصر شنبه، ۱۳ جولای به ایالت لوئیزیانا رسید، ولی برخلاف نگرانی‌ها تبدیل به هاریکن (طوفان تندری یا چرخنده حاره‌ای) نشد.

به گزارش دویچه‌وله، مرکز ملی هاریکن در میامی می‌گوید که مرکز طوفان «بری» در جنوب شهر نیواورلئان بوده است. این طوفان در مسیر خود به سمت مناطق ساحلی جنوب امریکا، تا مرز رسیدن به یک گردباد بارانی، شدت گرفته بود.

مقامات محلی برای مناطقی که در معرض طوفان قرار دارند، وضعیت اضطراری اعلام کرده‌اند. گفته می‌شود به رغم کاهش سرعت طوفان، خطر بارنده‌گی‌های شدید و سیل‌آسا هم‌چنان باقی است.

تاگس‌شاو، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، گزارش داده است که لاتویا کنترل، شهردار نیواورلئان، به ساکنان این منطقه هشدار داده که خطر هنوز برطرف نشده و احتمال آب‌گرفتن و بالا آمدن شدید سطح آب در ساعت‌ها و روزهای آینده منتفی نیست.

کارشناسان مرکز ملی هاریکن می‌گویند که طوفان «بری» در عبور از دریا مقدار زیادی آب جذب کرده و احتمال می‌رود در برخی شهرهای ساحلی جنوب امریکا بارنده‌گی‌های شدیدی رخ دهد.

مسوولان محلی از ساکنان نئواورلئان خواسته‌اند تا حد ممکن از حضور در خیابان‌ها و گذرگاه‌های عمومی پرهیز کنند. بخش‌هایی از این شهر پس از بارنده‌گی‌های شدید روزهای گذشته دچار آب‌گرفته‌گی شدید شده است.

بنا بر گزارش‌ها پس از رسیدن طوفان به بخش‌هایی از جنوب نئواورلئان، نیروهای گارد ساحلی برای نجات جان شماری از شهروندان در محله‌هایی که آب در آن‌ها طغیان کرده بود، وارد عمل شده‌اند.

محله فرانسوی‌ها در شهر نئواورلئان، از مناطق محبوب گردشگران است که به خاطر نگرانی از رسیدن طوفان تقریباً خالی شده بود.

سرعت طوفان «بری» که پیش از رسیدن به ساحل تا ۱۱۵ کیلومتر افزایش یافته بود، شام‌گاه شنبه کاهش یافت و حدود ساعت ۱۰ شب به وقت محلی به ۸۵ کیلومتر در ساعت رسید.

پیش از این مقامات محلی نئواورلئان از ساکنان برخی مناطق خواسته بودند که محل سکونت خود را ترک کنند و برای مناطقی که بیش‌تر در معرض خطر ارزیابی می‌شدند، دستور تخلیه اجباری سکونت‌گاه‌ها را صادر کرده بودند.

در ایالت لوئیزیانا، گارد ساحلی، آتش‌نشانی و دیگر مراکز امدادرسانی پیش از رسیدن طوفان به این منطقه خود را آماده کمک‌رسانی به شهروندان کرده بودند.

با اعلام وضعیت اضطراری در این ایالت، امکان بهره گرفتن از امکانات و منابع دولت مرکزی برای مقابله با بحران و کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده سهل‌تر می‌شود.

در پی طوفان «بری» در بخش‌هایی از لوئیزیانا و مناطقی از ایالت‌های هم‌جوار مانند تگزاس، می‌سی‌سی‌پی و آلاباما برق قطع شده است. تعداد شهروندانی که با مشکل قطع برق روبه‌رو شده‌اند، ۱۱۷ هزار نفر گزارش شده است.

طوفان و بارنده‌گی‌های سیل‌آسا در مناطق ساحلی جنوب امریکا امر نادری نیست و تقریباً هر سال رخ می‌دهد. با این همه برخی کارشناسان شدت گرفتن بارنده‌گی‌ها و افزایش خسارت‌های ناشی از سیل و طوفان را بی‌ارتباط با تغییرات اقلیمی نمی‌دانند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن