شرکت‌های لوژستیکی: وزارت صنعت و تجارت بدهی میلیونی خود را تصفیه نمی‌کند

خلیل اسیر

مسوولان شماری از شرکت‌های لوژستیکی می‌گویند که وزارت صنعت و تجارت برای دست‌کم سه سال است که حاضر به پرداخت بدهی خود به این شرکت‌ها نیست. به ادعای این مسوولان، وزارت صنعت و تجارت، میلیون‌ها افغانی از شرکت‌های لوژستیکی بدهکار است. آن‌ها می‌گویند که به رغم مراجعه مکرر به وزارت صنعت و تجارت تاکنون موفق به دریافت پول‌های‌شان نشده‌اند.

این مسوولان شرکت‌های لوژستیکی، هم‌چنان ادعا دارند که وزارت صنعت و تجارت از یک هفته به این طرف، برای رفت‌وآمد آن‌ها محدودیت نیز وضع کرده است. طبق این محدودیت، هر مراجعه‌کننده باید یک روز پیش ورودش به این وزارت را گزارش دهد و شماره تذکره و مشخصاتش را ثبت کند. در غیر این صورت، درب وزارت به رویش گشوده نخواهد شد.

اتل بهیر از مسوولان شرکت لوژستیکی «محمدیوسف اتل» به روزنامه ۸صبح گفت که وزارت صنعت و تجارت حدود ۲.۵ میلیون افغانی از این شرکت بدهکار است. این شرکت طرف قرارداد وزارت صنعت و تجارت در بخش خریداری لوازم این وزارت و ترمیم وسایط آن بوده است. او گفت که حدود دو سال از اجرای قرارداد این شرکت با وزارت صنعت و تجارت سپری شده است، اما این وزارت حاضر به تصفیه بدهی‌اش در این مدت نشده است.

مسوولان شرکت لوژستیکی «شیرزاد» نیز مدعی‌اند که وزارت صنعت و تجارت طلب مالی این شرکت را پرداخت نمی‌کند. به گفته امیرداد، نماینده این شرکت، وزارت صنعت و تجارت ۲.۸ میلیون افغانی از شرکت لوژستیکی «شیرزاد» بدهکار است. امیرداد افزود که این شرکت در کنار خریداری کامپیوتر برای وزارت صنعت و تجارت، موترهای این وزارت را نیز ترمیم کرده است. او گفت که این بدهی از سال مالی گذشته است و تا کنون تصفیه نشده است.

اکرام‌الدین رییس شرکت «برادران استاق» نیز مدعی است که وزارت صنعت و تجارت دست‌کم دو سال می‌شود که از این شرکت بدهکار است ولی حاضر به تصفیه این بدهی نیست. او مقدار طلب مالی‌اش از این وزارت را ۳۶ میلیون افغانی ذکر کرد. شرکت «برادران استاق» می‌گوید که در بخش رنگ‌مالی و بازسازی و هم‌چنان تهیه دروازه‌ها و غرفه‌های زرهی برای این وزارت کار کرده است.

شرکت ساختمانی «منصور فیصل» نیز یکی از طرف‌های قرارداد وزارت صنعت و تجارت در بخش‌های ساختمانی و لوژستیکی بوده است. منصور فیصل، رییس این شرکت، می‌گوید که شرکت زیر اداره او، صدها هزار افغانی از وزارت صنعت و تجارت طلب‌کار است. به گفته او، حدود سه سال می‌شود که این وزارت طلب مالی این شرکت را نپرداخته است. فیصل افزود که شرکت زیر اداره‌اش برای وزارت صنعت و تجارت یک باب آرشیف ساخته و ذخیره آب فراهم کرده است.

حکمت‌الله شهریار، رییس شرکت تجارتی توسعه اوپک، نیز از جمله طلب‌کاران وزارت صنعت و تجارت است. او به روزنامه ۸صبح گفت که شرکت زیر اداره‌اش در بخش‌های مختلف تدارکاتی با وزارت صنعت و تجارت کار کرده است، اما بیش از دو ماه می‌شود که این وزارت بدهی‌اش با این شرکت را تصفیه نکرده است.

طبق معلومات مسوولان این شرکت‌ها، در جریان سال‌های گذشته، بین ۱۵ تا ۲۰ شرکت در بخش‌های تدارکاتی و ساختمانی با وزارت صنعت و تجارت در چهارچوب قرارداد رسمی کار کرده‌اند. حکمت‌الله شهریار، رییس شرکت تجارتی توسعه اوپک، گفت که برآورد می‌شود وزارت صنعت و تجارت حدود ۳۰۰ میلیون افغانی از این شرکت‌ها بدهکار است.

مسوولان شرکت‌های لوژستیکی می‌گویند که بارها به وزارت صنعت و تجارت برای دریافت طلب‌های مالی‌شان مراجعه کرده‌اند اما هر بار دست خالی از این وزارت بیرون شده‌اند. طبق ادعای آن‌ها، مسوولان وزارت صنعت و تجارت با «بهانه» آوردن و «امروز و فردا» کردن، قصد ندارند طلب‌های مالی این شرکت‌ها را پرداخت کنند. این مسوولان می‌گویند که وزارت صنعت و تجارت گاهی نبود پول را بهانه می‌آورد و گاهی می‌گوید که اسناد طی مراحل نشده است و گاهی هم می‌گوید که به دلیل غیابت فلان معین یا رییس، قادر نیست بدهی‌اش را تصفیه کند. به این ترتیب، برای چند سال و چندین ماه است که آن‌ها در پشت دهلیزهای وزارت صنعت و تجارت سرگردان‌اند و برای‌شان اجازه عرض حال در نزد مقامات عالی از جمله سرپرست این وزارت نیز داده نمی‌شود.

اکنون که سال مالی جاری رو به پایان است، تشویش این شرکت‌ها نیز بیش‌تر شده است. مسوولان شرکت‌های لوژستیکی می‌گویند که اگر پول‌های‌شان در زمان باقی‌مانده از سال مالی جاری پرداخت نشود، کارشان تا سال مالی آینده به طول خواهد انجامید. به گفته این مسوولان، در این صورت آن‌ها زمان زیادی را از دست خواهند داد و این از نگاه مالی به زیان آن‌ها است.

قابل یادآوری است که وزارت صنعت و تجارت در پیوند به این موضوع تا کنون چیزی نگفته است. تلاش کردیم این ادعاها را با مسوولان این وزارت نیز در جریان بگذاریم، اما موفق نشدیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن